Reklama
Reklama

Najwyższe dofinansowanie dla miejskiej spółki w Polsce trafiło do Wielkopolski. Chcą mieć najtańsze ciepło w kraju

fot. umostrow.pl
fot. umostrow.pl

Rekordowe pieniądze dla Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Spółka otrzyma 550 milionów złotych tzw. premii kogeneracyjnej. To największe wsparcie finansowe w historii ostrowskiego sektora komunalnego. I najwyższe dofinansowanie dla miejskiej spółki w Polsce. Ostrowska ciepłownia jest jedyną, której przyznano premię na wszystkie cztery zgłoszone projekty.

Jak podkreślają ostrowscy urzędnicy, to gigantyczny krok w kierunku budowy miasta bez węgla, czystego, zielonego, z tanim ciepłem. "Przez dwa ostatnie lata, Ostrowski Zakład Ciepłowniczy wykonał potężną pracę przygotowując się do tego programu. Był to czas profesjonalnych analiz, eksperckich wyliczeń, skomplikowanej i wielowymiarowej dokumentacji. Efekty tej pracy przyniosły spektakularny sukces - 550 milionów złotych dla Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego, przyznane przez Urząd Regulacji Energetyki w Warszawie" - przekazują.

"Dzięki tak potężnemu wsparciu finansowemu dla ostrowskiej spółki komunalnej, tworzymy warunki do radykalnej obniżki cen za ciepło. Ogromne znaczenie ma także walor ekologiczny, czyli czyste powietrze i miasto bez smogu, bez węgla. Ta rekordowa premia nie tylko wyróżnia naszą spółkę i nasze miasto, ale także stanowi milowy krok w walce z emisją dwutlenku węgla. To dowód na to, że inwestowanie w efektywność energetyczną i ekologię jest nie tylko możliwe, ale również opłacalne" - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Premia trafiać będzie do Ostrowa Wielkopolskiego w transzach, przez kolejnych 15 lat. Każdego roku, OZC otrzyma minimum 36 milionów złotych.

Za pieniądze z premii kogeneracyjnej spółka OZC wybuduje 4 nowe silniki gazowe o dużej mocy. To one docelowo zastąpią kotły węglowe. "Mamy przygotowaną kompleksową strategię odejścia od węgla. Dzięki otrzymanej premii możemy ją wdrażać. Jesteśmy na to gotowi. W tej chwili opracowujemy plan funkcjonalno - użytkowy, konieczny do ogłoszenia przetargu. Plany są takie, by w 2025 roku oddać dwa pierwsze silniki kogeneracyjne, i w następnym roku kolejne dwa - tłumaczy Mariusz Bolach prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Jak wskazano, budowa czterech silników gazowych o dużej mocy i pozyskane pieniądze z premii kogeneracyjnej pozwolą na całkowite odejście od opłat z tytułu emisji CO2. "Dla mieszkańców najważniejszą korzyścią jest wprowadzenie w naszym mieście taniego ciepła, czyli obniżenie cen do 49 zł/GJ. To cena, która obowiązywała w Ostrowie Wielkopolskim na początku 2022 roku, czyli przed światowym kryzysem energetycznym. Dzięki zrealizowaniu inwestycji i premii Ostrów Wielkopolski będzie miał wówczas jedno z najtańszych cen za ciepło w Polsce" - dodają urzędnicy z ostrowskiego magistratu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
19℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
24.85 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro