Reklama
Reklama

Niebawem zmiana czasu na letni. W tym roku termin jest nietypowy

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Alexas_Fotos / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Alexas_Fotos / pixabay.com

Zegarki przestawimy w Wielkanoc.

W nocy z soboty na niedzielę z 30 na 31 marca zmienimy czas z zimowego na letni. Sytuacja jest o tyle nietypowa, że w tym roku przypada w tym czasie Wielkanoc. Z godziny 2.00 zegarki przesuniemy na 3.00. Przez to będziemy spać o godzinę krócej, ale tylko w dniu zmiany czasu. Przestawienie zegarków ma nam przynieść korzyści finansowe. W ciągu dnia dłużej będzie jasno, a tym samym dłużej będziemy korzystać z naturalnego światła oszczędzając energię elektryczną.

Czas z zimowego na letni i z letniego na zimowy zmienia się na świecie od około 100 lat. Polacy przestawiają wskazówki regularnie od 1977 roku. Oprócz Polski takie rozróżnienie stosowane jest w około 70 państwach, w tym w większości krajów europejskich.

Przypomnijmy, że od lat trwają rozmowy nad możliwością zniesienia zmiany czasu. W 2018 roku Komisja Europejska pytała Europejczyków o zniesienie zmiany czasu. Zdecydowana większość uczestników badania opowiedziała się za likwidacją zmiany. W przeprowadzonym badaniu wzięło udział 4,6 mln osób, a 84% badanych opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu.
Rozmowy zostały przerwane w związku z pandemią koronawirusa. Wiadomo, że do nich wrócono, ale oficjalnie nie wiadomo, kiedy zmiany miałyby wejść w życie. Spekuluje się, że ostatni raz zegarki mamy przestawiać w 2026 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
7.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro