11 medali Biało-czerwonych

W zakończonych w niedzielę Mistrzostwach Europy juniorów i U-23 w kajakarstwie polska reprezentacja zdobyła 11 medali.

Zawody rozgrywane były na poznańskim torze regatowym nad Maltą. W sobotę - w pierwszym dniu finałów - Polacy zdobyli sześć medali.

W sesji przedpołudniowej polskie osady juniorów wywalczyły dwa srebrne medale - Rafał Rosolski w C1 oraz Michał Kudła i Piotr Wiśniewski w C2. Największy sukces odnieśli kanadyjkarze w kategorii U-23 - Tomasz Kaczor i Przemysław Kaczmarek, którzy pewnie wygrali swój wyścig finałowy.

Srebrny medal w kategorii juniorów wywalczyła czwórka kanadyjkarzy - Paweł Szandrach, Tomasz Filipiak, Mateusz Grześ i Rafał Rosolski. Dla tego ostatniego był to drugi medal wywalczony w sobotę. Drugie miejsce zajęli także kajakarze - Mariusz Kujawski i Marcin Nickowski, którym niewiele zabrakło do pokonania Belgów. Z kolei na trzecim stopniu podium stanęła kobieca dwójka - Paulina Wiewióra i Magdalena Krukowska.

K4

1. Rosja (Sergiej Duz, Władmir Charkow, Aleksiej Wostrikow, Michaił Tamonow) 2.57,492
2. Polska (Paweł Szandrach, Tomasz Filipiak, Mateusz Grześ, Rafał Rosolski) 2.58, 960
3.
Hiszpania (Paulino Otero, Gabriel Campo, Manuel Robles, Cristian Toro) 2.59,312

C4
1. Rumunia (Paul Pricop, Andrei Liferi, Adi Grozuta, Cosmin Simion) 3.24,929
2. Rosja (Sergiej Usmajew, Rasul Iszmuchamedow, Nikołaj Timofiejew, Iwan Słowikow) 3.25,981
3.
Białoruś (Dzianis Kabełczuk, Wadim Bucko, Dmitrij Karpiuk, Kirył Niawieraw) 3.26,017
...
5. Polska (Bartłomiej Kaczmarek, Piotr Wiśniewski, Daniel Pośpiech, Kamil Nowak) 3.27,158

W drugim - ostatnim dniu finałowych rozgrywek - Polacy wywalczyli dwa krążki z najcenniejszego kruszcu. W rywalizacji na dystansie 500mnajlepsi okazali się Paweł Szandrach oraz kobieca czwórka w składzie: Karolina Naja (MOSM Tychy), Magdalena Krukowska (Kopernik Bydgoszcz), Paulina Wiewióra (Energetyk Gryfino) i Daria Polakowska (AZS AWF Gorzów). Polki pokonały reprezentantki Rosji.

Na podium stawali także reprezentanci klubów ze stolicy Wielkopolski.Srebrne krążkiw juniorskiej czwórce kanadyjkarzy płynęli zawodnicy Posnanii - Piotr Wiśniewski i Michał Kudła. Był to ich drugie wicemistrzostwo wywalczone na Malcie. W sobotę wywalczyli bowiem srebro w wyścigu dwójek na 1000m. Wiśniewski dołożył do tego jeszcze brąz w dwójce na 500m, który wywalczył w sesji przedpołudniowej w parze z Marcinem Smolińskim (Victoria Sztum).