Reklama
Reklama

Tak wyglądają poznańskie podziemia, które od piątku można zwiedzać pierwszy raz od blisko 30 lat!

fot. Przemysław Łukaszyk
fot. Przemysław Łukaszyk

W piątek odbędzie się otwarcie poznańskiego Ratusza.

Nastał 1 marca, a więc zgodnie z zapowiedziami dla zwiedzających zostanie udostępniony parter obiektu oraz jego piwnice, których nie można było zwiedzać od 27 lat. Można tu zobaczyć najstarsze zachowane koziołki z wieży ratuszowej, a także zabytki sztuki gotyckiej.

Przez cały weekend otwarcia zwiedzający wejdą do obiektu kupując bilety w promocyjnej cenie - zaledwie 5 złotych i 3 zł (ulgowy). W piątek zwiedzanie można planować od 18.00 do 22.00, a w sobotę i niedzielę od 10.00 do 20.00. Po weekendzie obiekt wciąż będzie otwarty. Od 5 marca ekspozycja będzie czynna we wtorki i środy od godziny 10:00 do 16:00, w czwartek w godz. 10:00-18:00, w piątek w godz. 10:00-20:00, a w soboty i niedziele w godz. 10:00-17:00. Wtorki będą dniem bezpłatnym. W pozostałe dni cena biletów to: 20 zł normalny, 13 ulgowy, a dla dzieci i młodzieży - 1 zł.

- Na zwiedzających czeka parter oraz gotycka piwnica, gdzie można zobaczyć wystawę "Poznań przed Quadro". Prezentuje ona średniowieczne dzieła i opowiada historię miasta od X do XVI wieku, czyli do czasów przybycia do Poznania Jana Baptysty Quadro i przebudowy przez niego Ratusza w renesansowej formie. Ekspozycja ma dwa wątki - z jednej strony to opowieść o mieście, z drugiej - o samym ratuszu. Dzisiejsza piwnica, w której będzie można usłyszeć o historii dawnego gotyckiego Ratusza, w tamtych czasach była niemal na poziomie rynku. Przez kolejne stulecia jego poziom podniósł się o ponad 3 metry, więc to, co kiedyś było przyziemiem, teraz jest niżej. Zwiedzający przejdą też przez lożę sądową powstałą w 1584 roku. Osoby w niej przebywające kontrolowały właściwą pracę kata. W jednym z pomieszczeń piwnic mieściła się bowiem sala tortur. Jednym z najważniejszych elementów piwnic jest zwornik (miejsce styku sklepienia), który datuje powstanie Ratusza na początek XIV wieku. Pochodzi on z czasów panowania Wacława II, króla Czech i Polski z rodu Przemyślidów. Na zworniku widać lwa w postawie bojowej - herb Czech. W muzeum będzie można również zobaczyć nadokienniki z dawnej Wagi Miejskiej, które były w pewnym momencie nawet wmontowane w ścianę jednego z ratuszowych wnętrz, a także kratę z kościoła farnego św. Marii Magdaleny, który stał na placu Kolegiackim, i oryginalny dzwon z wieżyczki północnej. Bił on, kiedy skazany albo skazana stali pod pręgierzem lub ruszali w ostatnią drogę na szubienicę przy Dolnej Wildzie. Na parterze pojawi się nowość - Magazyn Studyjny, w którym będzie można oglądać eksponaty z bogatych zbiorów muzeum, a które dotyczą historii miasta i jego mieszkańców. Będzie można zobaczyć tam m.in. czerwoną gwiazdę zdjętą z obelisku na Cytadeli, sprzęty gospodarstwa domowego, elementy strojów, dokumenty i wiele innych przedmiotów. Dzieci z pewnością szczególnie zainteresują koziołki, które trykały się na wieży Ratusza od 1911 do 1992 roku - będzie ich można dotknąć i zrobić sobie z nimi zdjęcie. W przyszłości mają być one podłączone do zachowanego mechanizmu, dzięki czemu będą mogły się poruszać - zachęcają urzędnicy.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze możliwe jednak do wieczora!
10℃
5℃
Poziom opadów:
3.1 mm
Wiatr do:
33 km
Stan powietrza
PM2.5
5.37 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro