Reklama

Kolejne firmy zapowiadają redukcję zatrudnienia

Zdjęcie ilustracyjne | fot. StartupStockPhotos z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. StartupStockPhotos z Pixabay

Siedziby mają w powiecie poznańskim.

Już w ubiegłym tygodniu na łamach epoznan.pl pisaliśmy o zwolnieniach grupowych w poznańskim oddziale firmy Infosys. Pracę ma stracić blisko 200 osób, co potwierdził nam Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu. Jak informowaliśmy na początku tygodnia, to nie jedyne planowane zwolnienia grupowe. "Trzy firmy (zajmujące się sprzedażą hurtową wyrobów tytoniowych, badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych oraz robotami budowlanymi związanymi ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych), prowadzące swą działalność w Poznaniu, zgłosiły w styczniu zamiar zwolnienia w sumie 61 pracowników" - przekazywała nam Barbara Kwapiszewska, dyrektor WUP w Poznaniu.

Jak przekazuje dziś "Głos Wielkopolski" w firmach, które siedziby mają w powiecie poznańskim zwolnienia planowane są w Eurocash, gdzie w 2024 roku pracę straci 588 osób i Delikatesach Centrum, gdzie planowane jest zwolnienie 707 osób. Jak powiedziała rozmowie z dziennikarzami Agnieszka Kownacka, kierownik Działu Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Zawodowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu, Eurocash zamiar zwolnień grupowych zgłosił w poznańskim PUP w 2022 roku, Delikatesy Centrum z kolei w 2021 roku. Zaznaczyła, że to pracodawcy posiadający sklepy na terenie całej Polski, dlatego liczba zwolnionych pracowników dotyczy całego kraju. "Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca może zgłosić zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych do urzędu pracy ze względu na miejsce wykonywania pracy przez pracowników lub ze względu na siedzibę. W tym przypadku jest to zgłoszenie ze względu na siedzibę" - przekazała Kownacka.

Jak już wcześniej dowiedzieli się dziennikarze "Głosu" w całej Wielkopolsce w 2024 roku pracę stracić ma około 1 900 pracowników. "Według informacji przekazanych przez powiatowe urzędy pracy Wielkopolski od stycznia do listopada 2023 r. zamiar zwolnień grupowych zgłosiło 38 zakładów pracy, obejmujący 3 049 pracowników. W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego nastąpił wzrost planowanych zwolnień o 1 592 pracowników" - poinformował w styczniu w rozmowie z gazetą Ryszard Zaczyński, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro