Reklama

Jak skutecznie chronić dzieci przed przemocą?

W dniu 28 lutego w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyła się konferencja "Razem chronimy dzieci - wyzwania i możliwości".

Jak skutecznie chronić dzieci przed krzywdzeniem? W jaki sposób można mu zapobiegać, jak je rozpoznać i jak reagować? Czym są standardy ochrony małoletnich? Na te pytania odpowiedzieli paneliści i panelistki występujący 28 lutego 2024 r. podczas konferencji ,,Razem chronimy dzieci - wyzwania i możliwości". Zaproszenie przyjęła Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, która również pojawiła się na tym wydarzeniu.

Wystąpienia prelegentek i prelegentów dotyczyły nowych przepisów prawnych ukierunkowanych na ochronę dzieci, z uwzględnieniem standardów ochrony małoletnich, które od 15 lutego 2024 r. powinny być wdrażane w każdej placówce mającej kontakt z dziećmi. Poruszane były tematy związane z profilaktyką, rozpoznawaniem i przeciwdziałaniem krzywdzeniu dzieci oraz zaprezentowane zostały funkcjonujące w polskim systemie prawnym instrumenty reagowania na krzywdzenie małoletnich.

By przeciwdziałać przemocy wobec dzieci szybko, skutecznie i odpowiedzialnie konieczna jest intensywna współpraca wielu służb szeroko rozumianej pomocy społecznej. Statystyki są bowiem zatrważające i wymagają radykalnego zaangażowania odpowiedzialnych podmiotów.

Zgodnie z najnowszymi wynikami badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (raport "Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023") 79 proc. dzieci przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło krzywdzenia. Doświadczają go najczęściej ze strony swoich rówieśników (66 proc.) i bliskiej osoby dorosłej (32 proc.).

Wydarzenie skierowane było do przedstawicieli instytucji publicznych (m.in policji, prokuratur, sądów, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, oświaty), zespołów interdyscyplinarnych oraz organizacji pozarządowych, którzy w ramach swoich obowiązków zawodowych działają na rzecz wsparcia dzieci, w szczególności ich ochrony przed przemocą.

Organizatorami konferencji byli Fundacja "Dziecko w Centrum", Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu, Miasto Poznań - Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
16.87 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro