Reklama
Reklama

Niezwykła atrakcja w Poznaniu. Zobaczymy wnętrza, które publicznie nie były prezentowane od 27 lat

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

W piątek otworzą poznański Ratusz dla zwiedzających.

Jak już zapowiadaliśmy, jednym z ważnych wydarzeń w 2024 roku będzie otwarcie poznańskiego Ratusza. Na przygotowywanej wystawie w podziemiach i na parterze będzie można zobaczyć między innymi cenne zabytki sztuki gotyckiej a także najstarsze zachowane koziołki z wieży ratuszowej. 1 marca dla zwiedzających udostępniony zostanie parter i - po raz pierwszy od 27 lat - piwnice.

W pierwszych dniach marca - od 1 do 3 będzie promocja na bilety. Wejść do Ratusza będzie można na podstawie biletu w cenie - 5 zł normalny, 3 zł ulgowy. W piątek muzeum będzie czynne od godz. 18:00 do godz. 22:00, natomiast w sobotę i niedzielę od godz. 10:00 do 20:00.

Na zwiedzających czeka parter oraz gotycka piwnica, gdzie można zobaczyć wystawę "Poznań przed Quadro".

"Dzisiejsza piwnica, w której będzie można usłyszeć o historii dawnego gotyckiego Ratusza, w tamtych czasach była niemal na poziomie rynku. Przez kolejne stulecia jego poziom podniósł się o ponad 3 metry, więc to, co kiedyś było przyziemiem, teraz jest niżej. Zwiedzający przejdą też przez lożę sądową powstałą w 1584 roku. Osoby w niej przebywające kontrolowały właściwą pracę kata. W jednym z pomieszczeń piwnic mieściła się bowiem sala tortur"- informują miejscy urzędnicy.

Jednym z najważniejszych elementów piwnic jest zwornik (miejsce styku sklepienia), który datuje powstanie Ratusza na początek XIV wieku. Pochodzi on z czasów panowania Wacława II, króla Czech i Polski z rodu Przemyślidów. Na zworniku widać lwa w postawie bojowej - herb Czech.

"W muzeum będzie można również zobaczyć nadokienniki z dawnej Wagi Miejskiej, które były w pewnym momencie nawet wmontowane w ścianę jednego z ratuszowych wnętrz, a także kratę z kościoła farnego św. Marii Magdaleny, który stał na placu Kolegiackim, i oryginalny dzwon z wieżyczki północnej. Bił on, kiedy skazany albo skazana stali pod pręgierzem lub ruszali w ostatnią drogę na szubienicę przy Dolnej Wildzie" - przekazano.

Na parterze pojawi się nowość - Magazyn Studyjny, w którym będzie można oglądać eksponaty z bogatych zbiorów muzeum, a które dotyczą historii miasta i jego mieszkańców.
Oprócz wystawy stałej Muzeum Poznania na co dzień oferować będzie także szereg zajęć - lekcje muzealne dla młodzieży szkolnej czy cykle edukacyjne dla dzieci, dorosłych i seniorów. Nie zabraknie oprowadzań z przewodnikiem.

Od 5 marca ekspozycja będzie czynna we wtorki i środy od godziny 10:00 do 16:00, w czwartek w godz. 10:00-18:00, w piątek w godz. 10:00-20:00, a w soboty i niedziele w godz. 10:00-17:00. Wtorki będą dniem bezpłatnym. W pozostałe dni cena biletów to: 20 zł normalny, 13 ulgowy, a dla dzieci i młodzieży - 1 zł.

"1 marca udostępnione będą dwie dolne kondygnacje Ratusza. Na renowację pięter, ale także dwóch kamienic znajdujących się naprzeciwko niego, złożono wniosek o dotację z unijnego programu FEnIKS. Decyzja o jej przyznaniu ma zapaść do końca marca. W kamienicach znajdujących się pod numerami 42 i 43 ma powstać Muzeum Mieszkańców, ale również biura, biblioteka, magazyny i pracownie konserwacji Muzeum Poznania. Wówczas cały budynek Ratusza zostanie przeznaczony na ekspozycję" - informują przedstawiciele magistratu.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze możliwe jednak do wieczora!
10℃
5℃
Poziom opadów:
3.1 mm
Wiatr do:
33 km
Stan powietrza
PM2.5
5.37 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro