Rzeczniczka Praw Dziecka przyjechała do Poznania. "To, co wydarzyło się w Częstochowie, przelało czarę goryczy"
Punktem wyjścia dyskusji była tzw. ustawa Kamilka.
"Razem chronimy dzieci" - pod takim hasłem w środę w Poznaniu odbyła się konferencja poświęcona ochronie dzieci. Gościem specjalnym konferencji była Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele policji, prokuratur, sądów, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, oświaty, a także zespołów interdyscyplinarnych oraz organizacji pozarządowych. Punktem wyjścia dyskusji była tzw. ustawa Kamilka. Jej projekt został złożony po tragicznej śmierci ośmioletniego Kamila z Częstochowy maltretowanego i zakatowanego przez ojczyma.
"Ta ustawa nie została stworzona z powodu tego, co stało się Kamilowi" - podkreślała Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka. "Pisaliśmy ją już wcześniej. Jednak to, co wydarzyło się w Częstochowie, przelało czarę goryczy. To nie jest kolejny akt prawny, który powstał, by mnożyć biurokrację. On istnieje, ponieważ - jak wiele obecnych tu dziś osób - chcieliśmy zapobiec krzywdzie dzieci. Stworzyć dla nich świat przyjazny i bezpieczny" - dodała.
"W Poznaniu od wielu lat podejmujemy szereg działań po to, żeby dzieci w naszym mieście czuły się bezpiecznie i by móc skutecznie chronić ich prawa" - mówiła Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. "Czynimy to międzysektorowo, współpracując z licznymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi. Prace nad wprowadzeniem standardów ochrony dzieci są już w Poznaniu prowadzone. Wierzymy, że ich doprecyzowanie nie będzie stanowiło tylko regulacji, ale będzie podstawą do lepszej opieki nad dziećmi" - dodała.
"Jesteśmy na etapie wprowadzania standardów ochrony przez wszystkie instytucje pracujące z dziećmi, poczynając od żłobków, przez szkoły, organizacje pozarządowe, a także placówki medyczne, kluby sportowe czy hotele" - podkreślała Agata Sobczyk, wojewoda wielkopolski. "Wydaje się oczywiste, że uczymy dzieci, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze czy nad wodą. Wyzwaniem jest jednak przekonanie dorosłych, by pamiętali o dawaniu dobrego przykładu" - dodała.
"Dziecko nie jest niczyją własnością. Jest podmiotem prawnym tak samo jak dorosły - tylko z mniejszym doświadczeniem" - podkreślała Paulina Stochniałek z zarządu Województwa Wielkopolskiego. "Dziękuję Państwu za tak liczną obecność na dzisiejszej konferencji, to świadczy o tym, że dobro dzieci jest dla nas ważne. Wierzę, że wyjdziemy stąd z mnóstwem konkretnych rozwiązań" - dodała.
Kilka danych statystycznych dotyczących dzieci i młodzieży przywołał insp. Tomasz Olczyk, komendant wojewódzki policji. "W 2022 roku było 91 prób samobójczych i skutecznych samobójstw w województwie wielkopolskim" - mówił. "W 2023 już 117. Te liczby pokazują, jak wrażliwego i poważnego dramatu dotykamy" - podkreślił.
Jest też prośba byśmy reagowali. Każdy, kto podejrzewa, że w jego otoczeniu krzywdzone są dzieci, powinien zgłosić to do odpowiednich instytucji:
- Do Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Poznaniu, ul. Sienkiewicza 22, tel. 61 878 17 29, mail: [email protected].
- Do Punktu Interwencji Kryzysowej: ul. Pamiątkowa nr 28, nr tel. 509 111 508 mail: [email protected].
- Na policję: ul. Szylinga 2, tel. alarmowe: 997 lub 112, mail: [email protected].
- Na Niebieską Linię: 800 12 00 02.