Reklama
Reklama

Szpitale w Wielkopolsce chcą być zielone. Jest ważna deklaracja

Zdjęcie ilustracyjne | fot. GIS
Zdjęcie ilustracyjne | fot. GIS

29 placówek zrzeszonych w Wielkopolskim Związku Szpitali podpisało deklarację na rzecz zrównoważonego rozwoju.

We wtorek 27 lutego Paulina Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego podpisała - w imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego - "Deklarację o współpracy" z dyrektorami podmiotów leczniczych zrzeszonych w Wielkopolskim Związku Szpitali. To wynik podjętej pod koniec ubiegłego roku uchwały Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Sektor opieki zdrowotnej jest świadomy, że w znaczący sposób przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego, dlatego wielkopolskie szpitale chcą stopniowo się zmieniać.

"Współpraca przyczyni się do zrównoważonego rozwoju ochrony zdrowia w Wielkopolsce, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju koncepcji zielonych szpitali" - czytamy w uchwale zarządu województwa, podpisanej przez Marszałka Marka Woźniaka.

"Chcemy się dzielić dobrymi praktykami, nawet jeśli są to drobne rzeczy, które nie wymagają nakładów finansowych. Czasami potrzebna jest tylko zmiana myślenia o funkcjonowaniu szpitali i odpowiedniego przeszkolenia personelu. Placówki ochrony zdrowia mogą na tym zyskać także ekonomicznie, dlatego będziemy organizować różnego rodzaju szkolenia oraz konferencje" - zapowiedziała Paulina Stochniałek.

Jak wskazano, województwo wielkopolskie od lat podejmuje wielotorowe działania mające za zadanie propagowania idei zielonych szpitali. "Mając na uwadze zaangażowanie Samorządu Województwa oraz marszałkowskich placówek ochrony zdrowia, podjęto decyzję o nawiązaniu współpracy służącej wzmocnieniu ich potencjału, wymianie doświadczeń i osiągnięciu wzajemnych korzyści w ramach długoterminowej strategii rozwoju niskoemisyjnego. Główne cele podjętych działań, do których się zobligowaliśmy to przede wszystkim: ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, ochrona społeczności przed skutkami zmian klimatu, wsparcie dekarbonizacji opieki zdrowotnej" - informuje Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka.

Teraz do strategii realizowanej przez szpitale marszałkowskie przystępuje 29 placówek powiatowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
9.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro