Reklama
Reklama

Ciepło, ale... powietrze w Poznaniu pozostawia wiele do życzenia!

Zdjęcie ilustracyjne | fot. SM
Zdjęcie ilustracyjne | fot. SM

Zarówno we wtorek, jak i w środę i czwartek, w Poznaniu może dojść do przekroczenia dobowej normy stężenia pyłu PM10 w powietrzu.

Tak wynika z prognoz przedstawionych przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania. We wtorek dobowe stężenie może wynieść 72 mikrogramy na m3, w środę 64, a w czwartek 66. Dopuszczalna dobowa średnia to 50 mikrogramów na m3. Równocześnie miasto informuje, że do przekroczenia dobowej normy doszło w poniedziałek. - Głównymi źródłami emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest spalanie paliw stałych (węgla i drewna) w kominkach, piecach kaflowych także typu "koza" oraz w kotłach węglowych. Bezpośredni wpływ na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza mają warunki meteorologiczne uniemożliwiające rozprzestrzenianiu się ich między innymi wyżowy układ baryczny, inwersja temperaturowa, a przede wszystkim niewielki wiatr lub brak wiatru - informują urzędnicy i odradzają dłuższą aktywność na powietrzu.

Z danych IQAir wynika, że w rejonie Poznania obecnie stężenie pyłu (PM2,5) dochodzi do nawet 100 mikrogramów na m3. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje natomiast, że największe stężenie pyłu PM10 ma miejsce tradycyjnie w nocy. Obecnie stacje przy Szwajcarskiej i przy Dąbrowskiego pokazują wartości poniżej dobowej dopuszczalnej normy. Sytuacja ma się jednak zmienić w najbliższych godzinach.

W Poznaniu mamy obecnie z wysokimi temperaturami jak na luty. We wtorek na termometrach zobaczymy nawet 10 stopni, w środę 8 stopni, w czwartek ponownie 10, ale prawdziwy wybuch wiosny ma nastąpić w piątek. Przez cały weekend termometry mają pokazywać w okolicach 15 stopni. Może być nawet cieplej!

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.39 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro