Reklama

Wielkopolska w elitarnym gronie. "Ma stać się pierwszym województwem w Polsce, które skutecznie wycofa się z przemysłu węglowego"

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

W piątek podpisano międzynarodowe porozumienie.

Podczas konferencji "Life After Coal", która odbyła się dziś w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu, gospodarz wydarzenia Marek Woźniak, marszałek województwa Wielkopolskiego podpisał dokument ws. oficjalnego przystąpienia Wielkopolski do Powering Past Coal Alliance (PPCA).

To koalicja ponad 180 krajów, samorządów i firm działających na rzecz przyspieszenia odejścia od nielimitowanej produkcji energii z węgla. Od 2021 roku członkiem PPCA jest Wielkopolska Wschodnia. Sojusz został zainicjowany przez Kanadę i Wielką Brytanię w 2017 roku. "To wyjątkowy dzień dla Wielkopolski. Podpisujemy dziś akces do elitarnego klubu państw i regionów, które zadeklarowały walkę o klimat" - mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, który poinformował także, że "Wielkopolska ma stać się pierwszym województwem w Polsce, które skutecznie wycofa się z przemysłu węglowego. Dzięki naszemu wyraźnemu zaangażowaniu w odejście od węgla przyciągamy inwestycje zagraniczne, tworzymy nowe gałęzie przemysłu i przechodzimy na czystszą i tańszą energię elektryczną. Nasza transformacja pokazuje, że dzięki strategicznemu kierunkowi, starannemu planowaniu i poważnemu dialogowi z obywatelami, regiony zależne od węgla mogą zdywersyfikować lokalną gospodarkę i stworzyć nowe możliwości dla osób najbardziej dotkniętych transformacją".

"Zmiany związane z transformacją energetyczną muszą być naszym sukcesem, a nie problemem. Ja wierzę, że ta zamiana w Polsce może być wykorzystana do tego, żebyśmy przyciągnęli do naszego kraju nowe technologie, przy współpracy państwa, biznesu i uczelni opracowali również nowe rozwiązania, których jeszcze nie znamy. Udział w takich projektach daje szanse na dialog, uczenie się od siebie, poszukiwanie rozwiązań" - mówiła Paulina Hennig-Kloska - Ministra Klimatu i Środowiska.

Województwo obejmuje duży obszar wydobycia węgla brunatnego, w którym znajduje się kompleks kopalń i elektrowni należących do prywatnego przedsiębiorstwa ZE PAK S.A."Wydobycie węgla i produkcja energii elektrycznej gwałtownie spadły w ostatnich latach ze względu na strukturalny spadek zapotrzebowania na węgiel. Kopalnie i elektrownie zatrudniają obecnie około 2500 osób, czyli pięć razy mniej niż dekadę temu. W obliczu nieuchronnego odejścia od węgla, władze regionalne i firma opracowały nową wizję rozwoju, opartą na zobowiązaniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 r. i wycofania węgla do 2030 r., zgodnie z celem 1,5 C. Firma stworzyła nowe możliwości gospodarcze w sektorze odnawialnych źródeł energii. Udało im się również zapewnić wsparcie dla pracowników i społeczności z unijnego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, a ostatnio także pomoc państwa na program odpraw" - wyjaśnia Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka.

PPCA składa się obecnie z 60 rządów, 51 samorządów lokalnych oraz 71 firm i organizacji z całego świata, które opowiadają się za odejściem od węgla do 2030 r. w krajach rozwiniętych i do 2040 r. w pozostałych częściach świata. Do tej pory ponad 80% krajów OECD i UE dołączyło do PPCA na poziomie krajowym. Jak wskazano, oczekuje się, że odejście od węgla przyspieszy na całym świecie, ponieważ kraje i firmy coraz częściej dostrzegają korzyści, jakie przynosi czystsze powietrze, tańsza energia elektryczna oraz bezpieczniejsze gospodarki i systemy energetyczne.

Jak podkreślają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, dzisiejsza konferencja to oficjalne zainaugurowanie w Projektu LIFE After Coal PL. Projekt uzyskał unijne wsparcie z Programu LIFE na ponad 50 milionów złotych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekraczające 28 milionów złotych, a łącznie z wkładem własnym kilkudziesięciu podmiotów wspólnie realizujących przedsięwzięcie, całkowity budżet projektu wynosi blisko 85 milionów złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
10.34 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro