Reklama

Coraz bliżej ekologicznego źródła ogrzewania w wielkopolskim mieście. Poznań pójdzie w tym samym kierunku?

fot. MPEC KONIN
fot. MPEC KONIN

Kończą się prace przy budowie ciepłowni geotermalnej w Koninie.

Ciepłownia geotermalna powstała na konińskiej wyspie Pociejewo. - To pierwsze źródło energii cieplnej, które będzie zarządzane i eksploatowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej - podawali dwa lata temu konińscy urzędnicy.

Inwestycja, która zakłada wykorzystanie rekordowo ciepłego gorącego źródła w skali Polski o temperaturze 97,5 stopnia Celsjusza, kosztuje 66 mln złotych. Prace miały zakończyć się w ubiegłym roku, ale się nie udało. Portal lm.pl podaje, że wykonawca na swój koszt przeprowadza obecnie prace związane z osadzeniem kolumny filtrowej - podczas osadzania filtra doszło bowiem do awarii, przez co pierwotnie filtr został osadzony o 10 metrów głębiej niż powinien. Prace te będą kosztować wykonawcę około 4 mln złotych. Roboty mają się zakończyć w kwietniu, a całość ma być gotowa w czerwcu.

Docelowo ciepłownia rocznie ma produkować z geotermii prawie 160 tysięcy gigadżuli. Ma to być około 10 procent ciepła dostarczanego do mieszkańców.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku podpisano list intencyjny, na mocy którego Veolia i Innargi będą sprawdzać możliwość wykorzystania źródeł geotermalnych do ogrzewania mieszkań w Poznaniu. Trwają analizy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
11.37 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro