Reklama
Reklama

Nowe tabliczki zawisną na murach wszystkich poznańskich szkół. "To ważny symbol dla poznanianek i poznaniaków"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Chodzi o herb.

"Herb to ważny symbol dla wszystkich poznanianek i poznaniaków" - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. "Przypomina nam, że nasze miasto ma wspaniałą przeszłość, którą możemy się szczycić. Dlatego powinien być widoczny w przestrzeni publicznej. Wieszamy go na szkołach, aby wszyscy uczniowie i uczennice pamiętali, że bycie poznaniakami to powód do dumy, by wzmacniać ich lokalny patriotyzm i przywiązanie do naszego miasta" - dodaje.

Obecna forma herbu została przyjęta w 1997 r., a autorem jej stylistyki jest Jerzy Bąk - poznański artysta-plastyk i architekt wnętrz. "Znany poznaniakom i poznaniankom wizerunek odświeżył jego syn - heraldyzer oraz weksylograf Aleksander Bąk, który przekazał Miastu majątkowe prawa autorskie do swojego dzieła. Dzięki tej współpracy powstała również Księga Herbu Stołecznego Miasta Poznania, która szczegółowo przedstawia i opisuje statutowe symbole Miasta: herb, flagę oraz pieczęć. W ten sposób ustandaryzowano zastosowanie każdego z miejskich symboli" - przypominają miejscy urzędnicy.

"Opracowana przeze mnie Księga Herbu stanowi standaryzację graficzną, przygotowaną z uwzględnieniem wymaganych zmian restylizacyjnych" - wyjaśnia Aleksander Bąk. "Celem zapewnienia właściwego użytkowania statutowych symboli Miasta Poznania, każdy z nich otrzymał prawidłowe odwzorowanie cyfrowe. W ramach standaryzacji przygotowany został także wzór owalnej tablicy z herbem" - dodaje.

W 1997 r. Rada Miejska Poznania przyjęła herb w stylizacji autorstwa Jerzego Bąka. To właśnie ten wizerunek został obecnie odświeżony i będzie umieszczany na poznańskich placówkach oświatowych.

Pierwszą szkołą, na której pojawiła się tabliczka jest "Marynka" - czyli Liceum Ogólnokształcące św. Marii Magdaleny - jedna z najstarszych szkół świeckich w Polsce.

"Łącznie zamierzamy powiesić 235 tabliczek, po jednej na każdej placówce oświatowej prowadzonej przez Miasto" - wyjaśnia Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP. "Liczymy na to, że do końca czerwca wszystkie herby zostaną już rozwieszone. Tak, aby jeszcze przed wakacjami uczniowie, nauczyciele i pracownicy miejskich placówek oświatowych mogli zobaczyć efekt naszych starań" - dodaje.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
18.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro