Reklama
Reklama

"Wiwat! Saga Wielkopolska" książką roku

Redakcja "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" przyznała swoje doroczne Nagrody już po raz 22. Ogłoszenie wyników miało miejsce 21 lutego w Bibliotece Narodowej. Jedną z pięciu nagrodzonych książek jest "Wiwat! Saga wielkopolska" Marka Hendrykowskiego, wydana przez Rebis przy wsparciu Fundacji Tu Wielkopolska.

"Wiwat! Saga wielkopolska" przedstawia barwne losy ludzkie oraz kluczowe wydarzenia z dziejów Wielkopolski w latach 1870-1920. Opowieść ta ukazuje galerię różnorodnych postaci, zarówno tych znanych, jak i mało znanych, w sposób, który odzwierciedla głębokie zrozumienie historycznych realiów. Akcja rozgrywa się w wielu miejscach, obejmując nie tylko Poznań tamtych czasów, ale również Paryż, Berlin, Gniezno, Śmigiel, Wolsztyn, Turwi, Zakopane, Warszawę, pola bitewne Prus Wschodnich, Francji i Flandrii, a nawet Nowy Jork i Teksas.

Wszystkie nagrodzone Książki 2023:
"Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela" Konstantego Geberta (Agora),
"Marian Eile. Poczciwy cynik z »Przekroju«" Mariusza Urbanka (Iskry),
"Mrożek. Biografia" Anny Nasiłowskiej (Wydawnictwo Literackie),
"Światłość w sierpniu" Williama Faulknera w przekładzie Piotra Tarczyńskiego (Znak).
Publikacja "Łempicka. Sztuka" (Bosz) otrzymała Nagrodę Specjalną.

Metoda wybierania Książek Roku polega na wybieraniu co miesiąc przez zespół redakcyjny czterech tytułów zasługujących na szczególną uwagę ze względu na wartości poznawcze, literackie czy artystyczne. Wyróżnione pozycje otrzymują tytuł Książki Miesiąca, a spośród nich pięć najważniejszych tytułów otrzymuje tytuł Książek Roku.

Magazyn Literacki KSIĄŻKI istnieje od 1992 roku i jest miesięcznikiem poświęconym zagadnieniom rynku wydawniczo-księgarskiego, adresowanym do wydawców, księgarzy, bibliotekarzy oraz osób zainteresowanych tematyką. Opublikowane są w nim artykuły przeglądowe, poradnikowe oraz recenzje nowości wydawniczych z różnych dziedzin.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.39 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro