Reklama

Klinkier między kostką brukową na ulicy przy Starym Rynku. Wiemy po co

fot. Poznański Trójkąt Bermudzki / FB
fot. Poznański Trójkąt Bermudzki / FB

Widok czerwonej cegły w nawierzchni ulicy Paderewskiego może niektórych zdziwić.

Na ulicy Paderewskiego trwają prace związane z układaniem nawierzchni jezdni i już wzbudzają emocje. Tradycyjna kostka brukowa ma tutaj towarzystwo w postaci cegły klinkierowej. Po co? - Nawierzchnię z cegły klinkierowej wykonano w miejscu nieistniejącej już zabudowy - tłumaczy Maja Chłopocka z Poznańskich Inwestycji Miejskich. - Zastosowanie materiału w innym kolorze pozwoliło zaakcentować obrys murów dawnych kamienic. Z informacjami na ten temat przechodnie będą mogli się zapoznać dzięki tabliczkom, które są aktualnie w przygotowaniu - dodaje.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Podobne rozwiązanie będzie można oglądać na ul. Jana Baptysty Quadro. - Podczas badań archeologicznych odsłonięto tam liczne mury i fundamenty średniowiecznych kramów kupieckich, a o historii tego miejsca będzie przypominać właśnie nawierzchnia ulicy. Zgodnie z decyzją Miejskiego Konserwatora Zabytków, historyczna zabudowa będzie miała swoje odzwierciedlenie w kostce i podobnie jak na ul. Paderewskiego, przebieg murów zostanie podkreślony materiałem o innym kolorze - wyjaśnia Chłopocka.

Ślady murów obronnych miasta także były już zaznacza na ulicach - choćby na Wrocławskiej, Wielkiej czy Wodnej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro