Reklama
Reklama

Arcybiskup Gądecki daje wiernym wskazania na Wielki Post. "Polecam, aby w Archidiecezji Poznańskiej przestrzegano następujących zasad"

fot. Archidiecezja Poznańska
fot. Archidiecezja Poznańska

Popielec już w środę.

Przed nami tradycyjny Wielki Post. W związku z tym metropolita poznański przygotował zasady, z jakimi powinni się liczyć katolicy mieszkający na terenie naszej archidiecezji. - Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową - czytamy. Dodatkowo wierni między 18. i 60. rokiem życia oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w Popielec i Wielki Piątek. Oznacza to, że mogą zjeść jeden posiłek do syta i dwa skromne posiłki w ciągu dnia.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

- Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru pokarmów i muszą spożywać to, co zostanie im podane, mogą korzystać z dyspensy od obowiązku wstrzymania się od potraw mięsnych w piątki całego roku. Taka dyspensa nie istnieje w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek zakłada jednak podjęcie innych form pokuty, takich jak: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, wierniejsze spełnianie obowiązków.

Czasem, w drodze wyjątku, proboszcz może udzielić dyspensy od wstrzemięźliwości od potraw mięsnych, z wyjątkiem Popielca i Wielkiego Piątku.

Ale zasady dotyczą nie tylko jedzenia. W trakcie Wielkiego Postu należy powstrzymywać się od zabaw, a od 14 lutego do 26 maja katolicy mają obowiązek przyjąć Komunię św. z okazji Wielkanocy. - Zachęcam gorąco Archidiecezjan, aby z żywą wiarą i żarliwą skruchą przystąpili do Sakramentu Pojednania i duchowo odnowieni przyjęli Chrystusa w Komunii św.

Ostatnia zasada dotyczy daniny diecezjalnej. - Każdy wierny, w miarę swoich możliwości, zobowiązany jest do troski o potrzeby wspólnoty Kościoła. Jedną z form tej troski jest danina diecezjalna, składana w okresie Wielkiego Postu na potrzeby naszej Archidiecezji. Fundusze z daniny diecezjalnej przeznaczane są na działalność charytatywną prowadzoną przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej, na potrzeby Arcybiskupiego Seminarium Duchownego oraz na funkcjonowanie instytucji centralnych Archidiecezji. Serdecznie dziękuję za zrozumienie tych potrzeb i za składane ofiary.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
3℃
Poziom opadów:
7.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.52 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro