Reklama

Przed nami kolejne inwestycje na poznańskim odcinku A2. Do kiedy trzeci pas na całej długości obwodnicy?

fot. Autostrada Wielkopolska
fot. Autostrada Wielkopolska

Autostrada Wielkopolska podsumowała 2023 rok i pochwaliła się planami na przyszłość.

Jak podkreśla zarządca trasy A2 na odcinku Świecko - Konin, rok 2023 to m.in. zakończenie remontu 50-kilometrowego odcinka drogi między Nowym Tomyślem i Poznaniem. - W sumie położono ponad milion metrów kwadratowych nowej warstwy ścieralnej z użyciem asfaltu wysokomodyfikowanego HIMA, który charakteryzuje się większą odpornością na obciążenia. Prace objęły nie tylko ciąg główny autostrady, ale także remont węzła Poznań Zachód, łączącego trasy S5 i S11 z autostradą A2 - informuje AW. Także w zeszłym roku ruszyły remonty wiaduktu w okolicy Wrześni i na moście w okolicy Słupcy. Mają się zakończyć w tym roku.

Jak podawaliśmy już wcześniej na epoznan.pl, ten rok ma być przede wszystkim rokiem dobudowania trzeciego pasa ruchu na odcinku autostradowej obwodnicy naszego miasta pomiędzy węzłami Poznań Krzesiny i Poznań Wschód. - Mając na względzie potrzeby kierowców oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego, prace nad rozbudową kolejnych 10 km obwodnicy Poznania o 3 pas ruchu rozpoczęliśmy z wyprzedzeniem, tak aby zapewnić kierowcom gotową, dobrze przemyślaną i przygotowaną usługę, a realizacja tej inwestycji przyczyniła się do zapewnienia płynnego i bezpiecznego przejazdu - wyjaśnia Sebastian Joachimiak, członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej S.A.

Okazuje się jednak, że budowa trzeciego pasa na tym odcinku będzie dużo trudniejsza od realizacji na odcinku Poznań Zachód - Poznań Krzesiny. - Obejmuje ona znacznie większy zakres prac ziemnych, miedzy innymi wymaga poszerzenia jezdni na całej długości od zewnątrz na obu kierunkach. Równolegle z realizowaną rozbudową zostaną wyremontowane istniejące jezdnie oraz przebudowana infrastruktura podziemna i naziemna. W poszczególnych etapach zaplanowano także dodatkowe prace w rejonie węzłów Poznań Wschód i Poznań Luboń. Ponadto zostaną poszerzone i wyremontowane dwa mosty autostradowe - dodaje AW.

Już wiadomo, że prace będą się odbywać pod ruchem, a trasa nie będzie zamykana. Zarządca drogi zapewnia, że będzie robił wszystko, by całość przebiegła terminowo i sprawnie. Jeśli wszystko się uda, nowy pas na dwóch jezdniach ma być gotowy do końca przyszłego roku.

- Autostradowa obwodnica Poznania jest najbardziej obciążonym ruchem odcinkiem koncesyjnym A2, ze średnim jego natężeniem na poziomie 90 tysięcy pojazdów w ciągu doby. W miesiącach wakacyjnych natężenie ruchu przekraczało na tym odcinku 110 tysięcy pojazdów na dobę, w wybranych dniach. Warto pamiętać, że ok. trzech czwartych ruchu stanowią pojazdy wjeżdżające na w/w odcinek koncesyjny z trasy S11, S5 oraz arterii miejskich, które korzystają z obwodnicy w sposób nieodpłatny - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
35.90 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro