Reklama
Reklama

PO zaprosiło osoby z niepełnosprawnością do swojej nieprzystosowanej poznańskiej siedziby, by rozmawiać o ich sytuacji. "Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie"

W budynku przy Zwierzynieckiej nie ma windy, a do tego prowadzą do niego wysokie i wąskie schody.

8 lutego w siedzibie Platformy Obywatelskiej w Poznaniu przy Zwierzynieckiej 13 zorganizowano spotkanie, którego celem było poruszenie kwestii ważnych dla osób z niepełnosprawnościami. Do spotkania doszło, ale jego niezbyt pozytywne echa słychać do dziś. - Niestety, po wizji lokalnej, okazało się, że lokal ten znajduje się w całkowicie niedostępnym dla osób z niepełnosprawnościami budynku, z wysokimi, wąskimi schodami prowadzącymi do drzwi wejściowych. Na zewnątrz budynku nie ma żadnego urządzenia ułatwiającego dostęp dla osób z ograniczoną mobilnością (np. poruszających się na wózku). Na zewnątrz budynku nie ma także żadnej informacji w miejscu widocznym z ulicy, że jest to ul. Zwierzyniecka 13. Przypomnijmy - w tym budynku poza Zarządem PO, swoje biura poselskie mają parlamentarzyści i europarlamentarzyści Platformy Obywatelskiej... Na co dzień wszystkie osoby, które chcą skorzystać ze spotkania z osobami wykonującymi swoje funkcje publiczne były wykluczone z dostępu do tego budynku - wyjaśniają organizacje osób z niepełnosprawnościami.

- Organizacja spotkania w tym miejscu pokazuje nam, że jego organizatorzy mają bardzo niską świadomość na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przypomnijmy: od kilku lat obowiązuje w naszym kraju Ustawa z 19 lipca 2019 roku o zapewnieniu dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, która obliguje podmioty publiczne, a także inne podmioty finansowane ze środków publicznych do zapewnienia przynajmniej minimalnych wymogów dotyczących zapewnienia dostępności. Nasi parlamentarzyści, a także partie polityczne reprezentujące obywateli w parlamencie powinny dawać w tym przypadku dobry przykład. Mówi o tym choćby Rzecznik Praw Obywatelskich, które w liście z 5 lutego br. zwraca uwagę Kancelarii Sejmu i Senatu o konieczności zapewnienia dostępu do biur poselskich i senatorskich dla osób ze szczególnymi potrzebami. W związku z powyższym traktujemy udział w ww. spotkaniu za niecelowy, a organizatorom dedykujemy cytat, który w tym wypadku jest jak najbardziej adekwatny: "Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie" - dodają.

Głos w tej sprawie zabrał organizator spotkania - Jakub Kucharczyk, wiceszef PO w Poznaniu. - Mimo ograniczeń lokalu przy Zwierzynieckiej, który obecnie jest remontowany i przystosowywany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, spotkanie zostało zorganizowane w formule hybrydowej i cieszyło się dużą frekwencją - zapewnił.

Ale organizacje osób z niepełnosprawnościami zwróciły uwagę, że miasto od dawna działa na rzecz takich osób. - Zaskakujące jest dla nas nagłe zainteresowanie sytuacją osób z niepełnosprawnościami zasygnalizowane przez Zarząd PO w Poznaniu. Przez ostatnich kilka lat (od początku kadencji obecnych władz Miasta Poznania i Rady Miasta Poznania, tj, od 2018 roku) nie otrzymaliśmy zaproszenia na podobne spotkanie - stąd dziwi nas, że nagle na dwa miesiące przed wyborami samorządowymi Zarząd Platformy Obywatelskiej zaprasza nas na merytoryczne spotkanie - podkreślają.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Żar do piątku poleje się z nieba. Ostrzeżenie obowiązuje już w 28 powiatach naszego regionu!
29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.15 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro