Reklama

Transportowa rewolucja na ulicach Poznania. Możemy pomóc naukowcom

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora

O pomoc poproszono poznaniaków i mieszkańców podpoznańskich miejscowości.

Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu chcą się dowiedzieć, w jaki sposób doświadczamy transportowej rewolucji. Zachęcają do udziału w projekcie, który realizują wraz z Heksagon Research, we współpracy z Instytutem Ekonomii Transportu w Oslo i Uniwersytetami w Oksfordzie i Utrechcie. Wystarczy poświęcić chwilę na wypełnienie ankiety.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Jak poinformowano, badanie dotyczy zmian w codziennej mobilności, upowszechniania się pojazdów elektrycznych oraz stref czystego transportu. "Ulice Poznania i okolic co chwilę stają się tematami miejskich dyskusji. Dyskutujemy o tym, czy powinno się je zwężać czy może poszerzać; tworzyć nowe stacje dla hulajnóg elektrycznych czy może zakazać ich używania; poświęcić więcej uwagi kierowcom, rowerzystom czy może elektrycznym autobusom - zauważają badacze z UAM. Jak dodają, brakuje nam jednak rzetelnych danych, które pokazałyby jak faktycznie poruszamy się po Poznaniu i okolicach, co mieszkańcy myślą o nowych trendach w miejskiej mobilności oraz kto z nas traci, a kto zyskuje na obecnych zmianach.

Aby pomóc w badaniu dotyczącym rewolucji transportowej, wystarczy wypełnić ankietę dostępną na stronie jest tutaj. Może to zrobić każdy, kto mieszka w Poznaniu lub jednej z gmin powiatu Poznańskiego.

"Ankieta dotyczy dostępności różnych miejsc oraz środków transportu, w tym tych elektrycznych; zaspokojenia potrzeb dotyczących przemieszczania się i skali wykluczenia transportowego; oceny nowych trendów w transporcie, takich jak upowszechnianie się aut, rowerów i hulajnóg elektrycznych, wprowadzenia strefy czystego transportu; oceny transportu w Poznaniu z perspektywy sprawiedliwości społecznej. W badaniu wykorzystywane są geoankiety, czyli ankiety internetowe pozwalające m. in. na oznaczanie na mapie miejsc odwiedzanych w najbliższej okolicy, a także rysowanie kształtu potencjalnej strefy czystego transportu" - wyjaśnia Małgorzata Rybczyńska, rzecznik UAM.

Najważniejsze wyniki badania zostaną upublicznione, a wnioski przekazane do urzędu miasta i związku metropolitalnego. Jak wskazano, naukowcy prowadzą badania w Poznaniu, Oslo, Utrechcie i Bristolu. Badanie jest częścią projektu: "Sprawiedliwe przejście na elektromobilność" - Inclusive Transition to Electric Mobility (ITEM), finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu ERA-NET UAC, który otrzymał dofinansowanie na podstawie Umowy Finansowej nr 875022 w ramach Programu finansowania badań naukowych i innowacji Unii Europejskiej Horyzont 2020.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega. Może być niebezpiecznie na drogach!
12℃
-2℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
23.62 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro