Reklama

Transportowa rewolucja na ulicach Poznania. Możemy pomóc naukowcom

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora

O pomoc poproszono poznaniaków i mieszkańców podpoznańskich miejscowości.

Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu chcą się dowiedzieć, w jaki sposób doświadczamy transportowej rewolucji. Zachęcają do udziału w projekcie, który realizują wraz z Heksagon Research, we współpracy z Instytutem Ekonomii Transportu w Oslo i Uniwersytetami w Oksfordzie i Utrechcie. Wystarczy poświęcić chwilę na wypełnienie ankiety.

Jak poinformowano, badanie dotyczy zmian w codziennej mobilności, upowszechniania się pojazdów elektrycznych oraz stref czystego transportu. "Ulice Poznania i okolic co chwilę stają się tematami miejskich dyskusji. Dyskutujemy o tym, czy powinno się je zwężać czy może poszerzać; tworzyć nowe stacje dla hulajnóg elektrycznych czy może zakazać ich używania; poświęcić więcej uwagi kierowcom, rowerzystom czy może elektrycznym autobusom - zauważają badacze z UAM. Jak dodają, brakuje nam jednak rzetelnych danych, które pokazałyby jak faktycznie poruszamy się po Poznaniu i okolicach, co mieszkańcy myślą o nowych trendach w miejskiej mobilności oraz kto z nas traci, a kto zyskuje na obecnych zmianach.

Aby pomóc w badaniu dotyczącym rewolucji transportowej, wystarczy wypełnić ankietę dostępną na stronie jest tutaj. Może to zrobić każdy, kto mieszka w Poznaniu lub jednej z gmin powiatu Poznańskiego.

"Ankieta dotyczy dostępności różnych miejsc oraz środków transportu, w tym tych elektrycznych; zaspokojenia potrzeb dotyczących przemieszczania się i skali wykluczenia transportowego; oceny nowych trendów w transporcie, takich jak upowszechnianie się aut, rowerów i hulajnóg elektrycznych, wprowadzenia strefy czystego transportu; oceny transportu w Poznaniu z perspektywy sprawiedliwości społecznej. W badaniu wykorzystywane są geoankiety, czyli ankiety internetowe pozwalające m. in. na oznaczanie na mapie miejsc odwiedzanych w najbliższej okolicy, a także rysowanie kształtu potencjalnej strefy czystego transportu" - wyjaśnia Małgorzata Rybczyńska, rzecznik UAM.

Najważniejsze wyniki badania zostaną upublicznione, a wnioski przekazane do urzędu miasta i związku metropolitalnego. Jak wskazano, naukowcy prowadzą badania w Poznaniu, Oslo, Utrechcie i Bristolu. Badanie jest częścią projektu: "Sprawiedliwe przejście na elektromobilność" - Inclusive Transition to Electric Mobility (ITEM), finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu ERA-NET UAC, który otrzymał dofinansowanie na podstawie Umowy Finansowej nr 875022 w ramach Programu finansowania badań naukowych i innowacji Unii Europejskiej Horyzont 2020.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
10.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro