Reklama

Oszacowaliśmy ile rolnicy wydali na paliwo do swoich ciągników aby zablokować w piątek Poznań

fot. TS
fot. TS

Do Poznania przyjechało w piątek 1380 maszyn rolniczych. Maszyny wyruszyły ze swoich miejscowości o godzinie 8.00, wrócą prawdopodobnie około 16.00, to daje razem 11 040 godzin pracy wszystkich ciągników. Spalanie oleju napędowego przez maszyny rolnicze podaje się właśnie według czasu pracy, a nie przejechanych kilometrach. Zużycie paliwa przez maszyny rolnicze jest bardzo różne - producenci podają zazwyczaj wartości z przedziału 8 do 12 litrów na godzinę pracy. Jeśli przyjąć, że średnio ciągnik rolniczy spala 10 litrów na godzinę, a dzisiejsza cena oleju napędowego to 6,4 zł za litr, to podczas piątkowego protestu rolnicy tylko z okolic Poznania spalili paliwo za ponad 700 tysięcy złotych.

Rolnicy mają wprawdzie możliwość otrzymania zwrotu akcyzy od kupionego paliwa w wysokości około 1,5 zł na litrze ale tylko dla paliwa wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Równocześnie, przez spalenie 110 tysięcy litrów ropy, wyemitowano do atmosfery 280 ton dwutlenku węgla. Dla porównania, rocznie, 1 drzewo pochłania zaledwie 6-7 kilogramów dwutlenku węgla.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
60.60 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro