Reklama
Reklama

Ruszyła sprzedaż luksusowych apartamentów nad Jeziorem Maltańskim, które mają nie być mieszkaniami. Ceny zwalają z nóg

Projekt prezentowany przez inwestora | fot. Malta View
Projekt prezentowany przez inwestora | fot. Malta View

Chodzi o inwestycję Malta View powstającą w sąsiedztwie Term Maltańskich.

O sprawie piszemy od lata ubiegłego roku. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na tym terenie mogą powstać "hotel, obiekt konferencyjny, obiekty kubaturowe związane z turystyką i rekreacją;", a jako przeznaczenie dopuszczalne ustalono lokalizację "obiektów towarzyszących przeznaczeniu podstawowemu tj. restauracji, kawiarni, obiektów odnowy biologicznej, obiektów turystycznych, rekreacyjnych i sportowych, na otwartym powietrzu np. boisk i urządzeń do gier małych". Inwestor zapewnia, że 170 apartamentów, które ma tu powstać w kilku budynkach, nie będą tworzyć "osiedla". Mają to być "lokale usługowe", a więc inwestycja pod wynajem.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

We wrześniu zapytaliśmy Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o tę sytuację. Gdyby hipotetycznie okazało się, że ktoś z nabywców "lokalu usługowego" w tym miejscu chciałby w nim zamieszkać na stałe, może mieć problem. - Jeśli w toku użytkowania okaże się, że lokale usługowe są wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, a więc stały się lokalami stałego zamieszkania, konieczna jest legalizacja zmiany funkcji przeznaczenia. Jeśli miejscowy plan zagospodarowania nie pozwala na taką legalizację, bo nie przewiduje w tym miejscu zabudowy mieszkaniowej, wówczas funkcja musi wrócić do zgodnej ze stanem prawnym - mówił nam Paweł Łukaszewski.

Teraz na popularnej platformie ogłoszeniowej można znaleźć oferty sprzedaży apartamentów w tej lokalizacji. Biuro nieruchomości przy jednej z ofert napisało "Prestiżowe osiedle", a przecież, zgodnie z deklaracją inwestora, to nie ma być osiedle. Zapytaliśmy o to inwestora. - Malta View, to inwestycja deweloperska, która nie jest osiedlem mieszkaniowym i zgodnie z obowiązującym planem miejscowym - być nim nie może. Oferujemy klientom apartamenty inwestycyjne, będące uzupełnieniem bazy noclegowej dla przewidzianego w tym miejscu budynku hotelowego. Widocznie musiał wkraść się jakiś błąd przy dodawaniu tego ogłoszenia. Niezwłocznie zweryfikujemy czym ta sytuacja została podyktowana - wyjaśnia nam inwestor. - Jak mogą Państwo zaobserwować przy innych naszych ogłoszeniach - wszędzie komunikujemy sprzedaż lokali z Vatem 23%, a nie mieszkań. Spróbujemy zmienić sposób wyświetlania ogłoszenia przez portal Otodom - dodaje.

Ile trzeba zapłacić za apartament w Malta view? Ceny przyprawiają o zawrót głowy. I tak na przykład za lokal 4-pokojowy o powierzchni 83,3 m2 z widokiem na jezioro trzeba zapłacić niemal 2 miliony złotych. To ponad 23 tysiące złotych za metr. Lokal 3-pokojowy o powierzchni 88 m2 z dwoma tarasami kosztuje 1,3 mln złotych, a więc 15 300 zł za metr. Tyle samo za metr trzeba zapłacić w przypadku lokalu 2-pokojowego o powierzchni 38 metrów. To 581 400 zł.

Najdroższy pod względem ceny za metr w ofercie biura jest jednak apartament 3-pokojowy o powierzchni 58 metrów kwadratowych. Ma widok na jezioro. Jego koszt to ponad 1,5 mln złotych. Daje to 26 445 zł za metr kwadratowy powierzchni.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
3.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro