Reklama
Reklama

Dobre wieści w sprawie wielkiej inwestycji planowanej w Poznaniu!

fot. Maszyniarz / YouTube
fot. Maszyniarz / YouTube

Chodzi o kolejową obwodnicę miasta.

Jeszcze pod koniec stycznia pisaliśmy na epoznan.pl, że przebudowa towarowej kolejowej obwodnicy Poznania stoi pod znakiem zapytania. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak wyjaśniał bowiem, że "Przegląd inwestycji wartej 1,4 mld PLN ujawnił poważne błędy, szczególnie w nowych układach torowych, skutkujące niską przepustowością dla planowanego zwiększenia liczby pociągów. Projekt ten wymaga wielu poprawek".

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

Jak podaje rynek-kolejowy.pl, Malepszak ponownie zabrał głos w tej sprawie w trakcie konferencji EEC Trends w Warszawie. Wyjaśnił, że niezbędne poprawki zostały już naniesione, przez co doszło do opóźnienia w podpisaniu umowy z wykonawcą prac. Teraz, po weryfikacji projektu, PKP PLK dostały zielone światło do podpisania umowy.

Przypomnijmy, że zwycięzcą przetargu na przebudowanie kolejowej obwodnicy Poznania zostało konsorcjum ZRK DOM z Alusta i Intop. Kontrakt opiewa na ponad 1,7 mld złotych. Głównym założeniem projektu było umożliwienie pociągom pasażerskim poruszania się po obwodnicy kolejowej miasta, po której dziś kursują tylko pociągi towarowe. - Projekt obejmuje budowę łącznicy Poznań Strzeszyn - Poznań Piątkowo, co usprawni podróże w poznańskim węźle kolejowym. Planowana jest kompleksowa modernizacja łącznie ponad 70 km m.in. torów i sieci trakcyjnej. Umożliwi to przejazdy pociągów pasażerskich z prędkością 100-120 km/h - podawali przed rokiem kolejarze. W ramach tej inwestycji miałoby się pojawić 7 nowych przystanków: Poznań Suchy Las, Poznań Piątkowo, Poznań Naramowice, Poznań Koziegłowy, Poznań Zieliniec, Poznań Kobylepole, Poznań Franowo oraz planowana jest przebudowa przystanku Swarzędz Nowa Wieś.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
3.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro