Reklama

Symbol poznańskiego Starego Rynku przechodzi renowację. Kiedy wróci na płytę?

fot. PIM
fot. PIM

Pręgierz to znany punkt na rynku.

- Z uwagi na prace na Starym Rynku pręgierz został zdemontowany, by nie było ryzyka uszkodzeń. Inwestycja była idealną okazją do sprawdzenia stanu figury. Weryfikacja wykazała drobne uszkodzenia w postaci ubytków, złuszczeń i otarć. Z tych względów zapadła decyzja o renowacji samej figury, jak i postumentu - wyjaśnia Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. - Wykonawca prac na Starym Rynku wzmocni także posadowienie pręgierza, gdyż waga wszystkich elementów kamiennych to ok. 15 ton - dodaje.

Pręgierz ma wrócić na Stary Rynek w tym miesiącu. Obecnie czyszczone są elementy kamienne w jego rejonie. Sam pręgierz czyszczony jest natomiast z osadów i zabrudzeń. Ubytki zostaną wypełnione, a całość będzie pokryta preparatem wzmacniającym. - Finalnie figura i postument zostaną także na nowo pomalowane, w kolorze możliwie najbardziej zbliżonym do oryginalnego - podają Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Pręgierz stojący na Starym Rynku nie jest oryginałem. Ten właściwy, z XVI wieku, znajduje się się w Muzeum Historii Miasta Poznania. - Jego powstanie wiąże się z ówczesnym sądownictwem. Postać kata dzierży uniesiony w górę miecz, który symbolizuje prawo karania śmiercią. Dawniej przy pręgierzu m.in. wystawiano przestępców na widok publiczny, karano chłostą i piętnowano.

Replika, którą będziemy mogli oglądać na płycie rynku, ma natomiast blisko 100 lat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
53.16 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro