Reklama
Reklama

Poznański Volkswagen stawia na nowoczesne rozwiązania. Zima pozwala zakładowi oszczędzać energię

fot. Rafał Pijański / VWP
fot. Rafał Pijański / VWP

W Odlewni na Wildzie właśnie kończy się wdrażanie technologii free coolingu.

- Powietrze atmosferyczne o temperaturze poniżej 14 C jest wykorzystywane w Odlewni Volkswagen Poznań jako źródło "darmowego chłodu" pozwalającego schłodzić funkcjonujące w wysokich temperaturach maszyny i urządzenia. Wcześniej chłodzenie maszyn odbywało się za pomocą agregatów chłodniczych, co generowało znaczne zużycie energii elektrycznej przez cały rok - informuje Volkswagen Poznań. Dzięki technologii free coolingu można zaoszczędzić 200 MWh energii rocznie, czyli mniej więcej tyle, ile zużywa 65 gospodarstw domowych.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA

W ciągu ostatnich 14 lat odlewnia Volkswagen Poznań zredukowała zużycie energii elektrycznej o prawie 25%. - Free cooling jako rozwiązanie technologiczne było stopniowo wdrażane w Volkswagen Poznań począwszy od roku 2017. Najpierw w obszarach produkcyjnych hali nr 2 i odlewni ciśnieniowej, następnie na liniach obróbki. Rozwiązanie jest też sukcesywnie wdrażane dla hali odlewania głowic. Znacząca większość tradycyjnych agregatów zostanie zastąpiona do połowy roku 2024.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
23℃
13℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
15.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro