Reklama

Poznań zaczyna starania o unijne środki na duże inwestycje komunikacyjne. Co jest priorytetem?

fot. PIM
fot. PIM

Chodzi przede wszystkim o nowe trasy tramwajowe.

Jak informuje Głos Wielkopolski, można już składać wnioski o unijne dofinansowanie inwestycji związanych z transportem publicznym. Już wiadomo, że dwie poznańskie inwestycje uznano za strategiczne. Magistrat wkrótce ma złożyć stosowne wnioski.

Pieniądze z UE będą mogły pokryć nawet 85% kosztów inwestycji zakładających na przykład budowę nowych tras tramwajowych, zakup nowego taboru czy budowę węzłów komunikacyjnych. Dla Poznania priorytetem będzie wybudowanie trasy tramwajowej w ulicy Ratajczaka. Dziś na ulicy znajduje się ślepy tor w rejonie skrzyżowania z 27 Grudnia. Jest tu też nawet przystanek tramwajowy przy bibliotece, z którego dziś nie można korzystać, bo nie jeździ tu tramwaj. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nową trasą pojedziemy w 2026 roku.

Ale miasto chce się też starać o dofinansowanie na budowę drugiego etapu trasy na Naramowice. Tramwaj dojechałby wówczas z Naramowic do skrzyżowania Estkowskiego / Garbary. Najpierw trzeba przygotować projekt techniczny trasy, która miałaby być gotowa nawet za 5 lat.

Jeśli się uda, Poznań będzie próbował otrzymać finansowe wsparcie na budowę nowych węzłów komunikacyjnych przy nowych przystankach na kolejowej obwodnicy Poznania. Nie wiadomo jednak czy zostanie ona dostosowana do ruchu pasażerskiego, o czym pisaliśmy na epoznan.pl. Miasto chce też kupić zeroemisyjny tabor.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
53.78 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro