Reklama

Z Jeżyc zniknie nie tylko stacja benzynowa. Wraz z nią spory parking. Co w ich miejscu?

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Wracamy do sprawy.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy na epoznan.pl, że zbliża się dzień, w którym zamknięta zostanie stacja benzynowa na ulicy Kościelnej. Jak poinformował nas Orlen, nastąpi to w kwietniu. Zapytaliśmy poznański magistrat co dalej z tym terenem.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

- Wewnętrzna część owalnicy Kościelnej, to jeden z nielicznych, relatywnie dużych obszarów zieleni na Jeżycach. Miejsce wymaga uzupełnień w zakresie roślinności oraz uporządkowania. W obszarze owalnicy znajdują się: stacja benzynowa i parking, które zajmują przestrzeń, mogącą stanowić z powodzeniem powierzchnię biologicznie czynną. Stąd też od wielu lat, we współpracy z Radą Osiedla Jeżyce, prowadzone są prace nad uporządkowaniem tego miejsca. Zakres objęty pracami to tereny zieleni oraz pas rozdziału pomiędzy skwerem Haliny Szwarc a skwerem Marii Paradowskiej - fragment ul. św. Wawrzyńca. Wprowadzenie zieleni na tym terenie to także realizacja celu publicznego, wynikającego z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, według którego przestrzeń ta przeznaczona jest pod teren zieleni. To także uwzględnienie głosu mieszkańców, którzy dążą do zagospodarowania terenu w spójny i przemyślany sposób, służący społeczności lokalnej - wyjaśnia Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Jak tłumaczy Parysek-Kasprzyk, prace projektowe związane z ogłoszonym w ubiegłym roku przetargiem na opracowanie trzech koncepcji zagospodarowania przestrzeni i przygotowanie projektu budowlano-wykonawczego na podstawie wybranego wariantu dobiegają końca. Mają się zakończyć w drugim kwartale roku. - Założeniem projektowym jest stworzenie zielonej przestrzeni funkcjonalnej, która łączy ze sobą ciągi komunikacyjne z miejscami do odpoczynku, rekreacji i spotkań. Przestrzeń wyposażona zostanie w oświetlenie, elementy malej architektury i wysokiej jakości roślinność, stanowiąc "zielony korytarz" łączący rynek Jeżycki z parkiem Sołackim. Opracowywany projekt zakłada usunięcie stacji benzynowej oraz parkingu z obszaru owalnicy, działania w tym zakresie prowadzone są przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami - dodaje.

Prace budowlane będą mogły ruszyć najwcześniej w przyszłym roku. Na przełomie 2024 i 2025 planowane jest bowiem ogłoszenie przetargu. Wszystko zależy jednak od tego, czy miastu uda się znaleźć finansowanie dla tej inwestycji. Magistrat chce starać się o nie w ramach unijnych funduszy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro