Reklama

W regionie zlikwidowano "fabrykę pustych faktur". Zatrzymano przedsiębiorcę, próbował uciekać

Zdjęcie ilustracyjne | fot. CBA
Zdjęcie ilustracyjne | fot. CBA

Zatrzymania dokonali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Jak podaje poznański oddział CBA, wielkopolski przedsiębiorca jest podejrzany o fikcyjny obrót nierzetelnymi fakturami w ramach działania grupy podmiotów gospodarczych tworzących tak zwaną "fabrykę pustych faktur".

- Celem przestępczego procederu było obniżenie wysokości należności publicznoprawnych mających na celu uszczuplenie Skarbu Państwa poprzez nadużycia w płatnościach podatku od towarów i usług. Szacowana wartość wyłudzeń w podatku VAT w całym śledztwie przekracza kwotę 10 000 000,00 zł. "Fabryka pustych faktur" działała w latach 2018 - 2019 - wyjaśnia CBA.

Funkcjonariusze ustalili, że zatrzymany przedsiębiorca wielokrotnie posługiwał się fikcyjnymi fakturami na kwotę powyżej 500 tysięcy złotych. Do jego zatrzymania doszło 20 stycznia, a mężczyzna próbował uciekać przed CBA. Ostatecznie doprowadzono go do prokuratura, gdzie postawiono mu zarzuty. Przyznał się do winy i wyraził wolę dobrowolnego poddania się karze.

- To czwarta realizacja procesowa w prowadzonym śledztwie, w którym zarzuty usłyszało już 25 osób. Ośmiu podejrzanych poddało się dobrowolnej karze i zostało skazanych prawomocnym wyrokiem sądu.W prowadzonym śledztwie niewykluczone są kolejne realizacje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro