Reklama

Poznań zyska nowy punkt widokowy. Prace już trwają

Archiwum | fot. Piotr Knach
Archiwum | fot. Piotr Knach

Ma powstać na wieży katedry poznańskiej.

Już w 2014 roku pisaliśmy na epoznan.pl, że miasto pochwaliło się możliwością stworzenia nowego tarasu widokowego na wieży katedry poznańskiej zlokalizowanej na Ostrowie Tumskim. Ówczesny prezydent Ryszard Grobelny wraz z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim wyjaśniali, że koszt prac umożliwiających otwarcie punktu widokowego powinien się zamknąć w kwocie 1,5 mln złotych. Przygotowano koncepcję, kosztorys i uzyskano niezbędne uzgodnienia, ale informowano wówczas, że nie ma pieniędzy na tę inwestycję.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Teraz do tematu wraca Głos Wielkopolski, który poinformował, że prace związane z tą inwestycją już trwają. Rzeczywiście, na stronie internetowej archidiecezji można znaleźć informację, że w lipcu 2022 roku kuria dostała pożyczkę z Banku Gospodarstwa Krajowego na realizację projektu "Rozbudowa i rewitalizacja atrakcji turystycznych Katedry Poznańskiej: dostosowanie północnej wieży katedry poznańskiej na potrzeby utworzenia punktu widokowego, wykonanie instalacji ppoż oraz renowacja podziemi Katedry". Wiadomo, że cały projekt kosztuje ponad 5 mln złotych, z czego pożyczka to prawie 4,4 mln. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych.

- Projekt polega na udostępnieniu zwiedzającym wieży północnej oraz tarasu widokowego na tejże wieży. Wiąże się to z całkowitą przebudową klatki schodowej wewnątrz wieży oraz wyposażeniem jej w dźwig umożliwiający dojazd z parteru na poziom tarasu widokowego. W związku z przebudową wieży wykonana zostanie również modernizacja istniejących organów wraz z przeniesieniem części ich infrastruktury z wieży północnej do południowej. Wykonana zostanie także instalacja SSP a także modernizacja instalacji elektrycznej i oświetleniowej. Planowane jest również dostosowanie budynku Katedry do obecnych warunków przeciwpożarowych zgodnie z wykonaną ekspertyzą ppoż. oraz wykonanie remontu podziemi Katedry - czytamy w dokumentach.

Zapytaliśmy rzeczniczka poznańskiej kurii o termin ukończenia prac, a także o to, czy korzystanie z tarasu widokowego będzie płatne. - Poinformujemy media, gdy będzie znana data oddania tarasu widokowego do użytku i szczegóły dotyczące korzystania z obiektu - odpowiedział nam ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik prasowy kurii.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
10.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro