Reklama

23 miliony na poznańską kulturę. "Dotyczy to także działań poza centrum"

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora

194 dotacje - z czego 43 dwuletnie i 28 trzyletnich - udzielone zostaną w wyniku rozstrzygniętego właśnie konkursu Miasta dla organizacji pozarządowych z obszaru kultury.

Jak przekazuje miasto, rozdysponowane zostało łącznie 23,2 miliona złotych. Wpłynęło 358 prawidłowych ofert, zatem dofinansowania uzyskało aż 54% złożonych projektów.

"Poznańskie organizacje pozarządowe mają większy niż w innych miastach wpływ na lokalną ofertę kulturalną. Mam nadzieję, że rozstrzygnięty właśnie konkurs przyczyni się nie tylko do jej rozwoju, ale też umocni niezależnie działające osoby, zajmujące się twórczością, edukacją i animacją kultury" - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania odpowiedzialny za kulturę.

"Konkurs miał charakter wieloletni, przy czym decyzją prezydenta i rady miasta na 2024 rok do rozdziału przeznaczono 12 milionów złotych (to wzrost o 2 miliony w stosunku do roku 2023), zaś na lata 2025 i 2026 - po 6 milionów. Uwzględniono w ten sposób postulaty środowiska pozarządowego, związane z ustabilizowaniem wsparcia finansowego na okresy dłuższe niż jeden rok budżetowy. Komisja zakwalifikowała do finansowania wieloletniego 43 projekty, z czego 28 na trzy lata" - informują miejscy urzędnicy.

"Oprócz wyższej niż w ubiegłych latach puli środków pozytywny jest powrót dofinansowań wieloletnich" - komentuje Grzegorz Jura, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania. "Pozwoli to części organizacji nie tylko na stabilny rozwój, ale też na zapewnienie mieszkankom i mieszkańcom stałej oferty kulturalnej. Co istotne, dotyczy to także działań poza centrum - wieloletnie dofinansowanie uzyskały bowiem organizacje działające na Ratajach, Naramowicach, Starołęce czy Osiedlu Główna" - dodaje.

Pod względem wysokości dofinansowania największą kwotę (3,7 mln zł na 3 lata) otrzyma Towarzystwo im. H. Wieniawskiego na działania związane z konkursami lutniczym (2025 r.) i skrzypcowym (2026 r.). Na wydawanie "Czasu Kultury" i jego wersji internetowej 1,41 mln (na 3 lata) otrzyma Stowarzyszenie Czasu Kultury, zaś 960 tys. zł (także na 3 lata) otrzyma Stowarzyszenie Artystyczne Usta Usta na działalność ośrodka Republika Sztuki Tłusta Langusta. Ten ostatni projekt uzyskał najwyższą średnią ocen członkiń i członków komisji konkursowej.

"Wśród dofinansowanych działań nie zabrakło projektów z zakresu sztuk wizualnych, filmu i fotografii (31 projektów, w tym 15 związanych z działalnością niezależnych od miasta galerii), edukacji kulturowej i artystycznej (26 projektów), teatru i tańca (24), muzyki poważnej (23), muzyki popularnej i jazzowej (22) czy pamięci historycznej (17). 39 dofinansowań udzielono działaniom łączącym różne sfery (interdyscyplinarnym)" - przekazano.

Fundacje, stowarzyszenia i inne NGO, których projekty nie otrzymały wsparcia w powyższym otwartym konkursie ofert, będą mogły ubiegać się dofinansowanie w kolejnych planowanych naborach Wydziału Kultury.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.71 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro