Reklama
Reklama

Złota Pieczęć Poznania dla wybitnego przedsiębiorcy i filantropa

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

W tym roku wyróżnienie trafiło do Wojciecha Pawłowskiego.

Wojciech Pawłowski od lat wspiera poznańskich artystów. - Patronuje karierom młodych, utalentowanych artystów, przyczynił się też do wskrzeszenia Wydawnictwa Poznańskiego, które dzięki niemu odzyskało prestiż, autorów i czytelników. Ale oprócz rozwijania biznesu i sponsorowania kultury, pomaga też ludziom w potrzebie. Kupował sprzęt dla szpitali, pomagał hospicjom i domom dziecka, angażował się w opiekę nad uchodźcami z Ukrainy. To wyjątkowy człowiek, który zasługuje na najwyższe poznańskie odznaczenie - mówił w trakcie uroczystości wręczenia Wielkiej Złotej Pieczęci Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Wyróżnienie przyznawane jest raz w roku wybitnym mieszkańcom naszego miasta. - Wyróżnienie Wielką Złotą Pieczęcią Miasta Poznania bardzo szanuję - mówił Wojciech Pawłowski. - Szanuję przede wszystkim ludzi, którzy zostali nią wyróżnieni wcześniej - za to, co dokonali i co do tej pory można podziwiać. Dziękuję prezydentowi Poznania za to, że dostrzegł moje pozabiznesowe zaangażowanie na rzecz kultury czy działania o charakterze dobroczynnym i dopisał mnie do tego zacnego grona. Tę Złotą Pieczęć traktuję nie tylko jako symbol docenienia, ale również jako zobowiązanie do wspomagania dalszych projektów, których celem jest rozwój naszego miasta. Tak, by przysłowiowa poznańska gospodarność nie kojarzyła się tylko ze sferą gospodarczą, ale również ze sferą szeroko pojmowanej kultury.

Prezydent Poznania upominkiem wyróżnił też żonę Pawłowskiego - Dorotę. Wraz z mężem wspiera bowiem poznańskich muzyków.

Kim jest Wojciech Pawłowski? Poza wspieraniem muzyków i instytucji kulturalnych w mieście, jest przedsiębiorcą. To prezes i współwłaściciel sierakowskiej Huty Szkła Warta. Jest również prezesem Warta Glass Group, ale to tylko część jego biznesowych zajęć. - Jest też prezesem zarządu spółki VRP, która zajmuje się doradztwem w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. To inicjator i promotor wielu działań na rzecz ekonomicznej kreatywności - informuje magistrat.

Nagroda wręczana przez prezydenta Poznania nie jest pierwszym wyróżnieniem, jakie otrzymał biznesmen. - Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi. Otrzymał Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Odznakę Honorową "Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej". Jest laureatem Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii "Mecenas kultury", Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego "Za czynienie dobra" oraz Nagrody Komedy Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro