Reklama
Reklama

Trasa PST wozi poznaniaków od 27 lat!

fot. MPK Poznań / M. Strenk
fot. MPK Poznań / M. Strenk

Regularne kursy zaczęły się na PST 1 lutego 1997 roku.

Komunikacja miejska w Poznaniu nie mogłaby dziś funkcjonować bez trasy PST, z której każdego dnia korzystają tysiące mieszkańców. Pierwszy tramwaj pojechał trasą PST dokładnie o 10.08 30 stycznia 1997 roku. Przez dwa ostatnie dni stycznia pasażerowie korzystali z trasy za darmo, co sprawiło, że pojawiały się tutaj tłumy. Regularne kursy zaczęły się tutaj 1 lutego, a więc dokładnie 27 lat temu.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

Wszystkie prace związane z budową trasy szybkiego tramwaju trwały aż 17 lat. - Na ponad 6-kilometrowej trasie powstało: 6 wiaduktów drogowych, 2 tramwajowe, 1 kolejowy, estakada długości 700 metrów, 3 kładki technologiczne i 3 przeznaczone dla pieszych, 10 przystanków przesiadkowych pod wiaduktami, prawie 13 km torów tramwajowych, pętla końcowa z przystankami dla wysiadających i wsiadających oraz torami manewrowymi - przypominali kilka lat temu urzędnicy.

Ciekawostką jest, że w trakcie budowy natknięto się na kabel łączący Berlin i Moskwę. - Żeby przenieść kabel na specjalną kładkę, należało go najpierw przeciąć. Sytuacja była wyjątkowo delikatna. W celu uniknięcia konsekwencji politycznych i dyplomatycznych łączność można było przerwać tylko na moment. Na szczęście akcja trwała tylko kilka minut, zakończyła się powodzeniem i nie było z tego powodu żadnych perturbacji politycznych.

Dziś PST jest trasą, z której korzysta 1/5 wszystkich poznańskich pasażerów komunikacji miejskiej. Każdego dnia wykonywanych jest tutaj kilkaset kursów tramwajowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
3.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro