Reklama

Korzystasz z hulajnogi lub roweru na minuty? Spore zmiany dla użytkowników w centrum miasta!

fot. ZDM
fot. ZDM

Wchodzą w życie już w czwartek, ale obecnie to okres przejściowy.

Od 1 lutego poznaniacy mogą korzystać z punktów mikromobilności hop&go. W całym Poznaniu przygotowano ich ponad 260. - Zostały wyznaczone w większości na obszarze objętym płatnym parkowaniem, a więc na Starym Mieście, Jeżycach, Wildzie i Łazarzu. Pojedyncze punkty znajdują się także poza śródmieściem, m.in. przy głównych ulicach czy węzłach przesiadkowych komunikacji publicznej - wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich.

1 lutego, a więc w czwartek, zaczął się okres przejściowy, w trakcie którego operatorzy hulajnóg i rowerów na minuty muszą przystosować się do nowych zasad panujących w mieście. Muszą na przykład przystosować swoje aplikacje i poinformować użytkowników o nowych zasadach. A te zakładają, że hulajnogi i rowery na minuty docelowo będą musiały być zostawiane w punktach hop&go. Okres przejściowy potrwa do 31 marca.

- Od 1 kwietnia użytkownicy sprzętu współdzielonego będą musieli pozostawiać hulajnogi lub rowery w punktach hop&go. Osoby, które pozostawią sprzęt poza wyznaczonym miejscem, nie będą mogły zakończyć wypożyczenia, a opłata będzie im nadal naliczana. To rozwiązanie powinno skutecznie zniechęcić do pozostawiania hulajnogi poza wyznaczonymi miejscami - dodaje. Co istotne, od kwietnia pozostawianie hulajnóg i rowerów współdzielonych w punktach hop&go będzie obowiązkowe wyłącznie na terenie Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania oraz Strefy Płatnego Parkowania. W innych miejscach ZDM rekomenduje pozostawianie pojazdów w punktach, ale nie będzie to obowiązkowe.

- ZDM planuje pobierać opłaty od operatorów sprzętu współdzielonego za korzystanie z punktów hop&go. Temat ten został omówiony z operatorami pod koniec ubiegłego roku. Doprecyzowania wymaga tylko wysokość stawki i termin rozpoczęcia płatności.

Drogowcy podkreślają, że uporządkowanie kwestii pozostawiania hulajnóg i rowerów w mieście odbywa się na życzenie samych mieszkańców.

TUTAJ można znaleźć mapę punktów hop&go.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
60.53 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro