Reklama

Od czwartku można składać wnioski o świadczenie na dziecko. Jak to zrobić?

fot. KPRM
fot. KPRM

Chodzi o 800+.

Od 2022 roku wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych i to właśnie ZUS będzie przyjmować wnioski o 800 plus na nowy okres. Wnioski można złożyć od 1 lutego, a więc od czwartku. Okres wypłaty świadczenia to 1 czerwca 2024 - 31 maja 2025. - Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną - informuje ZUS.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Jak złożyć wniosek? Można to zrobić poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bezpłatną aplikację mobilną mZUS, portal Emp@tia oraz bankowość elektroniczną. Wystarczy podać dane dziecka i numer konta, na które ma trafiać świadczenie. Całość trwa kilka minut.

Złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje wypłatę pierwszych środków z nowej puli do 30 czerwca 2024 roku. Jeśli wniosek zostanie złożony w maju, ZUS wypłacić 800 plus do końca lipca wraz z wyrównaniem od czerwca. Analogicznie sytuacja wygląda w kolejnych miesiącach - do sierpnia włącznie. Złożenie wniosku w sierpniu to gwarantowana wypłata z wyrównaniem od sierpnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
7.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro