Reklama

Odsłonięto znaki o odcinkowym pomiarze prędkości na autostradowej obwodnicy Poznania. Wiemy, kiedy system zacznie działać!

fot. Bartosz
fot. Bartosz

Jeszcze w tym tygodniu.

Od rana do naszej redakcji przychodzą pytania o to, czy OPP na poznańskim odcinku A2 już działa. Powód zapytań jest jeden - w nocy z wtorku na środę służby autostradowe odsłoniły znaki informujące o pomiarze, które ustawiono przy trasie w połowie stycznia. Naturalnie pojawia się pytanie, czy system już działa.

- O 22:45 służba drogowa odsłania tablice o odcinkowym pomiarze prędkości... Czyżby od jutra już działało? - pyta Piotr. - W dniu dzisiejszym zostały odsłonięte znaki odcinkowego pomiaru prędkości na autostradzie A2, więc prawdopodobnie oficjalnie pomiar zaczął działać - dodaje Miłosz. - Czy moglibyście się proszę zorientować na temat odcinkowego pomiaru prędkości na autostradowej obwodnicy Poznania? Ponieważ dzisiaj z samego rana już były odsłonięte znaki, ale nigdzie oficjalnych wiadomości na ten temat nie ma - pisze kolejna osoba.

Jeden z naszych Czytelników zauważył, że na tablicy informacyjnej zamontowanej na A2 wyświetla się komunikat: "Odcinkowy Pomiar Prędkości od 2 lutego". To oznacza, że system zacznie działać już w najbliższy piątek. Autostrada Wielkopolska oficjalnie to potwierdza. - Celem wprowadzenia nowego systemu jest troska o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego oraz zapewnienie większej płynności przejazdu. Nasze analizy wykazują, że autostradowa obwodnica Poznania jest najbardziej obciążonym ruchem odcinkiem Autostrady Wielkopolskiej oraz jednym z najbardziej obciążonych odcinków dróg w Polsce, ze średnim dobowym ruchem pojazdów na poziomie 90 tysięcy. Z pomiarów wykonywanych za pomocą wewnętrznych stacji licznikowych wynika, że nawet jedna czwarta pojazdów osobowych poruszających się między węzłami Poznań Komorniki, a Poznań Krzesiny przekracza na tym odcinku dozwoloną prędkość 120 km/h - podaje AW.

- W obliczu nieuwzględnienia autostradowej obwodnicy Poznania jako jednego z odcinków, o który jest rozbudowywany system CANARD, po uzgodnieniach z GITD, zdecydowaliśmy o samodzielnym sfinansowaniu i instalacji systemu pomiaru. Głęboko wierzymy, że jego funkcjonowanie na koncesyjnym odcinku A2 przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ograniczenia ryzyka wypadków - mówi Sebastian Joachimiak, członek Zarządu spółki Autostrada Wielkopolska S.A.

- Przypominamy, że maksymalna dozwolona prędkość dla pojazdów osobowych na polskich autostradach wynosi na podstawie przepisów ogólnych 140 km/h. Na autostradowej obwodnicy Poznania, między węzłami Poznań Zachód a Poznań Krzesiny obowiązuje ograniczenie do 120 km/h. Pojazdy ciężarowe, o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, nie powinny przekraczać 80 km/h - wyjaśnia Autostrada Wielkopolska.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
59.94 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro