Reklama

Ogromny maszt nad placem budowy i wielkie wiercenie. Będzie ciepło z wnętrza Ziemi?

fot. gniezno.eu
fot. gniezno.eu

W styczniu w Gnieźnie rozpoczęła prace duża wiertnia, która pokonała już 500 m w głąb ziemi. Dotarcie do docelowej głębokości ma zająć jeszcze kolejne dwa miesiące.

W listopadzie ubiegłego roku przy ul. Gdańskiej w Gnieźnie rozpoczął się odwiert geotermalny prowadzony przez Miasto Gniezno. Zgodnie z Projektem Robót Geologicznych docelowa głębokość otworu geotermalnego Gniezno GT-1 będzie wynosiła około 2100 m. Zgodnie z założeniami tam temperatura wody termalnej będzie wynosiła 75 stopni Celsjusza. To umożliwia jej wykorzystanie do celów ciepłowniczych. Założenie jest następujące: za pomocą otworu Gniezno GT-1 można będzie pozyskiwać około 200 m3/h gorącej wody termalnej.

"Wiercenie otworu geotermalnego Gniezno GT-1 jest realizowane za pomocą urządzenia dźwigowego, którego charakterystycznym elementem jest wysoki maszt górujący nad całym placem budowy. Wysokość tego masztu jest uzależniona głównie od głębokości otworu. Im większa jest głębokość otworu tym wyższy jest maszt. Otwór geotermalny Gniezno GT-1 wykonywany jest za pomocą urządzenia wiertniczego o udźwigu 136 ton, którego wysokość masztu wynosi 29 m. Obecna głębokość otworu wynosi 520 m - trwa wiercenie kolejnej sekcji otworu, która zostanie zabudowana rurami 13 3/8". Rury te zostaną opuszczone do głębokości około 650 m" - informują urzędnicy z gnieźnieńskiego magistratu.

Jak podkreślono otwór Gniezno GT-1 jest otworem badawczym. Jeśli zostanie potwierdzona zarówno temperatura, jak i wydajność, rozpoczną się kolejne działania zmierzające do wpięcia otworu geotermalnego Gniezno GT-1 do systemu ciepłowniczego. "Podjęcie decyzji o energetycznym wykorzystaniu otworu GT-1 będzie związana z koniecznością wykonania drugiego otworu, którego celem będzie zatłaczanie schłodzonej wody termalnej ponownie do górotworu. Zarówno wiercenie drugiego otworu, jak i wykonanie całej instalacji geotermalnej można będzie dofinansować ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej" - zapowiedziano.

"Woda wydobywana otworem Gniezno GT-1 z całą pewnością będzie mogła być wykorzystana do celów rekreacyjnych. Być może będzie ona miała właściwości, które pozwolą na nadanie jej statusu wody leczniczej. Zarówno rekreacyjne, jak i lecznicze wykorzystanie udostępnienie wody termalnej za pomocą otworu Gniezno GT-1 nie wymaga wykonywania drugiego otworu"
- informuje gnieźnieński magistrat.

Wykonawcą odwiertu jest firma Algeo Sp. z o.o., a Inżynierem Kontraktu jest firma Multiconsult Polska Sp. z o.o. Jego wykonanie zostało w 100 % dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kwotą prawie 16 mln zł.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
53.16 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro