Reklama

"Dzielnice grozy" w Poznaniu. Gdzie mieszkania są najdroższe?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Convegni_Ancisa / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Convegni_Ancisa / pixabay.com

Cenom na rynku nieruchomości przyjrzał się portal bankier.pl. Bazowano przy tym na danych SonarHome.pl. Jak informują autorzy opracowania, w niektórych dzielnicach największych polskich miast odnotowano kilkudziesięcioprocentowe wzrosty cen mieszkań na rynku wtórnym. Ma to być pokłosie "Bezpiecznego kredytu 2 procent". Choć program się zakończył, skutki takiej "pomocy" dla nabywających mieszkania będą odczuwalne na rynku jeszcze długo.

W opracowaniu przejrzano średnie ceny ofertowe mieszkań w poszczególnych dzielnicach największych polskich miast w grudniu 2023 roku. Jak sytuacja wygląda w Poznaniu? - Przed rokiem próg 10 tys. zł/mkw. przekraczała jedynie średnia cena ofertowa notowana na osiedlu Ławica. Obecnie taki stan rzeczy utrzymuje się w 13, czyli ponad jednej trzeciej poznańskich dzielnic - podają autorzy. Zauważamy przy tym, że Poznań nie ma "dzielnic", ale taką nomenklaturą posługują się autorzy opracowania.

- Do grona poznańskich "dziesięciotysięczników" za sprawą wzrostów stawek przekraczających 20 proc. doszusowały m.in.: Stary Grunwald, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Wola, Rataje, Stare Winogrady czy Naramowice. Nominalnie mieszkania z drugiej ręki w grudniu 2023 r. wyceniane były średnio nawet o 2,6 tys. zł/mkw. wyżej niż przed rokiem - dodają.

Największy wzrost cen w grudniu ubiegłego roku w stosunku do grudnia 2022 odnotowano na Starym Grunwaldzie, gdzie średnia cena ofertowa mieszkania wzrosła o ponad 2600 złotych i wynosi już 10 507 złotych. To wzrost o ponad 34 procent. O blisko 30% (o ponad 2000 zł) ceny wzrosły na Żegrzu - do 9205 złotych za metr. Grunwald Północ to wzrost o 28% (do prawie 10 000 zł). Już 10 832 zł trzeba płacić za metr na Starołęce - Minikowie - Marlewie (Wzrost o 27,5%). Na 5. pozycji jest Wola, gdzie metr kosztuje 11 282 zł, co stanowi wzrost o 27,4%.

A gdzie jest najtaniej? Na poznańskiej Głuszynie, gdzie metr średnio kosztował 7029 złotych. Na drugiej pozycji uplasowały się Szczepankowo - Spławie - Krzesinki z 8730 zł za metr. Trzecie miejsce zajęło osiedle Jana III Sobieskiego ze stawką 8844 zł za metr.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
53.16 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro