Reklama
Reklama

Na MTP przebadają "od stóp do głów"

fot. Przemysław Łukaszyk
fot. Przemysław Łukaszyk

Skorzystać może każdy chętny.

Jak już wspominaliśmy na łamach epoznan.pl, w niedzielę na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich stanęła Strefa Zdrowia przygotowana przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. To doskonała okazja, by zadbać o profilaktykę, a przy okazji wrzucić coś do puszek wolontariuszy.

Jak zapowiedziano, w strefie zdrowia, która będzie w hali Poznan Congress Center (poziom 1), będzie można wykonać wiele bezpłatnych badań. Badania w mobilnych busach będzie można też wykonać przy Iglicy. Każdy będzie mógł zrobić sobie prześwietlenie klatki piersiowej i zbadać słuch, a także wziąć udział w badaniu znamion skórnych dermatoskopem. Dla chętnych przygotowano również przesiewowe badanie wzroku - wstępnie pozwala ono określić wady i zaburzenia widzenia. Będzie też okazja, by profesjonalnie wyczyścić okulary w myjce ultradźwiękowej. Pojawią się również propozycje skierowane szczególnie do kobiet - takie jak mammografia (dla pań w wieku od 45 do 74 lat) czy badanie gęstości kości (od 50 lat), które pozwala szybko wykryć początki osteoporozy.

"Przedstawiciele NFZ opowiedzą o programach profilaktycznych i innych narzędziach, które pomagają prowadzić zdrowy tryb życia, a przy okazji podpowiedzą, jak wyrobić kartę EKUZ, przydatną podczas wyjazdów poza granice Polski" - zapowiadają miejscy urzędnicy.

"Na stoisku poznańskiego sanepidu palacze będą mogli zbadać zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu i dowiedzieć się, jak bezpiecznie i skutecznie rzucić palenie. Będzie też można dowiedzieć się więcej o profilaktyce HIV/AIDS i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Każdy będzie mógł założyć alkogogle na własne oczy zobaczyć, jak alkohol wpływa na sprawność psychoruchową. Dla najmłodszych przygotowano instruktaż prawidłowego szczotkowania zębów" - dodają.

Więcej o zębach będzie można dowiedzieć się na stoisku Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Stomatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Są tez inne propozycje dla najmłodszych. "Nie zabraknie też innych propozycji dla dzieci - Komenda Miejska Policji w Poznaniu przygotowała dla nich gry i zabawy związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym i pokaz sprzętu, a strażnicy miejscy - gadżety, a Stowarzyszenie "Pogotowie Społeczne" - warsztaty robienia przypinek. Na stoisku Centrum Inicjatyw Rodzinnych młodzi poznaniacy i poznanianki będą mogli stworzyć dzieła sztuki z materiałów z recyklingu, a dorośli - dowiedzieć się więcej o Poznańskim Centrum Świadczeń" - zapowiadają przedstawiciele magistratu.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
8.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro