Reklama
Reklama

Martwy wilk znaleziony w parku krajobrazowym. Zabił go kłusownik?

fot. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego
fot. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego

Odkrycia dokonano na terenie Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego na pograniczu powiatów wrzesińskiego i średzkiego.

- Podczas naszej pracy można natknąć się na różne ciekawe, bądź smutne rzeczy. Tym razem nasz kolega znalazł martwego wilka, około 9 miesięcznego samca, który najprawdopodobniej został zastrzelony ponad miesiąc temu. Trwają czynności związane z ustaleniem przyczyny śmierci wilka - podaje Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Ponieważ padło podejrzenie, że wilk mógł zostać zastrzelony przez kłusownika, o sprawie powiadomiono policję.

Podano więcej szczegółów sprawy. Oto komunikat Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego:

W środę 25 stycznia 2024 r. pracownik Służby Parku Krajobrazowego z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w kępie roślinności znalazł martwego wilka. Zwierzę znajdowało się w odległości 100 metrów od ambony myśliwskiej. Sytuacja miała miejsce w Żerkowsko-Czeszewskim Parku Krajobrazowym 1 km od osady Gąsiorów, w gminie Żerków, około 500 metrów od granicy Rezerwatu Przyrody "Czeszewski Las".

Zdarzenie zostało niezwłocznie zgłoszone na policję i do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. Sprawą zajmuje się Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie. Incydent został zgłoszony również Stowarzyszeniu dla Natury "WILK", które monitoruje stan populacji wilka i jego śmiertelność w naszym kraju. Martwego wilka określono jako 9 miesięczną samicę. Stan wilczycy świadczy, że do śmierci doszło około 1-2 miesięcy temu. Na ciele zwierzęcia widoczne są dwie rany z obydwu stron ciała, przypuszczalnie po kuli. Ich rozmieszczenie może świadczyć, że strzał został oddany z wysokości.

Wilk jest w Polsce objęty ścisłą ochroną, a jego status prawny reguluje Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Zgodnie z ww. przepisami zabijanie i okaleczanie wilków jest zabronione. Nierespektowanie przepisów prawa podlega karze aresztu lub grzywny. Zgodnie z art. 35. 1. Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt "Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów ustawy podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Wilk jest kluczowym elementem zdrowo funkcjonowania ekosystemów i przyczynia się do lepszej wydajności upraw leśnych i rolnych, poprzez ograniczenie presji kopytnych.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
14.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro