Reklama

Zatrważające dane dotyczące samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Wielkopolska niestety na pierwszym miejscu

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Ben White / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Ben White / unsplash.com

Fundacja GrowSPACE podała najnowsze dane.

- Sytuacja jest poważna - aż w 8 województwach, czyli w połowie kraju, obserwujemy niepokojąco zwiększone statystyki. W 2023 roku odnotowano 2139 prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 roku życia - 146 z tych prób zakończyło się zgonem. Te dane mogą się jeszcze zmienić - informuje Magdalena Antolczyk z Fundacji GrowSPACE.

Najwięcej prób samobójczych w 2023 roku wśród dzieci i młodzieży do 18. roku życia odnotowano w województwach pomorskim (406), śląskim (295) oraz łódzkim (219). W Wielkopolsce były to 123 przypadki. Niestety, ale to nasze województwo znalazło się na pierwszym miejscu wśród województw, w których próby samobójcze zakończyły się śmiercią. Takich przypadków było w Wielkopolsce 18.

- Mamy naprawdę dużo do zrobienia w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W województwie wielkopolskim średni czas oczekiwania na wizytę do psychiatry dzieci i młodzieży wynosi 165 dni. Musimy zwiększać dostępność i jakość tej opieki, bo to co teraz robimy, to gaszenie pożaru, a nie zapobieganie mu. Ogromną większość tych statystyk można ograniczyć za pomocą referencyjności zero, czyli poprzez działania profilaktyczne i psychoedukacyjne - komentuje Antolczyk.

W zeszłym tygodniu posłowie zdecydowali o przekazaniu 3 miliardów złotych na psychiatrię i onkologię dziecięcą. Według fundacji pieniądze powinny zostać przeznaczone przede wszystkim na dalszy rozwój pomocy środowiskowej i ambulatoryjnej, wsparcie profilaktyki i psychoedukacji, zwiększenie finansowania oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży dziennych i całodobowych przez Ministerstwo Zdrowia, ze szczególnym naciskiem na tworzenie nowych miejsc na oddziałach, a także kształcenie specjalistów.

--


Jeśli potrzebujesz pomocy bądź wsparcia psychologicznego, zadzwoń pod numer 800 70 2222. To Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym. Jeśli jesteś dzieckiem, najlepiej zadzwoń pod numer 800 12 12 12. To Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
15℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
7.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro