Reklama
Reklama

Poznańscy aktywiści piszą list do ministry oświaty. "Konsultujcie z nami pomysły"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. StockSnap z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. StockSnap z Pixabay

Spraw dotyczy ważnej zmiany.

Chodzi o rzecznika praw ucznia, który miałby czuwać nad tym, czy prawa dzieci i odzieży nie są łamane. Powstanie nowego, oficjalnego stanowiska ogłosiła ministra oświaty Barbara Nowacka. Jak podkreśla Fundacja Varia Posnania, temat jest żywo konsultowany, ale na razie organizacje pozarządowe do dyskusji nie zostały zaproszone. Stąd list.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

"Jest w nas wiele siły i chęci do pracy nad dobrymi pomysłami. Wiemy, że Rzecznik Praw Uczniowskich jest potrzebny, podoba się nam wiele proponowanych założeń. Bardzo zależy nam na współpracy z Ministerstwem, aby żadna ze stron nie została pominięta, jak to w poprzednich latach bywało. Jako głos prawnouczniowski odezwaliśmy się zatem do Ministry Nowackiej, aby pokazać otwartość na dialog, czekamy na odpowiedź" - komentuje Kacper Nowicki, prezes zarządu Fundacji Varia Posnania

Pod listem wysłanym do ministry oświaty podpisała się Fundacja Varia Posnania, Fundacja na rzecz Praw Ucznia, Stowarzyszenie Umarłych Statutów, Dopamina Lab, Fundacja Offschool i Alina Czyżewska.


Oto pełna treść listu:

"Szanowna Pani Ministro!

W przestrzeni medialnej pojawiły się niedawno zapowiedzi zmian w przepisach o prawach i obowiązkach uczniowskich, jak również pomysł powołania wewnątrz Ministerstwa Edukacji Narodowej Rzecznika Praw Uczniowskich. Bardzo cieszymy się z tego, że zagadnienie, którym zajmujemy się na co dzień, znalazło się w agendzie resortu.

W związku z powyższym, pozwalamy sobie napisać do Pani Ministry i wyrazić naszą pełną gotowość oraz chęć do współpracy nad wyżej wskazanymi inicjatywami. Jesteśmy bowiem grupą sześciu podmiotów (Fundacja na rzecz Praw Ucznia, Fundacja Varia Posnania, Stowarzyszenie Umarłych Statutów, Do!pamina LAB, Fundacja OFF School, Alina Czyżewska), których głównymi beneficjentkami i beneficjentami działań są właśnie osoby uczące się. By im pomóc oraz uświadomić je na temat przysługujących im praw, każda z naszych organizacji regularnie prowadzi wykłady, szkolenia czy prelekcje. Fundacja na rzecz Praw Ucznia organizuje zaś od pięciu lat Olimpiadę Wiedzy o Prawach Ucznia. Część z nas posiada ponadto wyodrębnione działy prawne, które na bieżąco odpowiadają na wpływające pytania oraz prośby o interwencje w indywidualnych sprawach (łącząc nasze statystyki, razem "załatwiamy" zdecydowanie ponad 1000 spraw rocznie). Inni zaś z nas przygotowują scenariusze zajęć, które młodzież prowadzi dla swoich rówieśniczek i rówieśników, stając się "agentkami i agentami zmiany".

Ważna jest tu też prowadzona przez nas działalność naukowa - na tematy prawnouczniowskie osoby związane z naszymi organizacjami opublikowały bowiem m.in. następujące pozycje (chronologicznie): M. Wolanin, Prawa ucznia, Kraków 2020; Ł. Korzeniowski (red.), Statut nieumarły. Wzór statutu szkoły z komentarzem, Gródek 2021; M. Wolanin, Obowiązki ucznia, Kraków 2021; A. Dęboń, R. Strzała, Raport z monitoringu praw uczniowskich w odniesieniu do zapisów statutów szkolnych w szkołach dla dzieci i młodzieży, Dąbrowa Górnicza 2022; Ł. Korzeniowski (red.), Prawa ucznia w Polsce. Raport z badań, Kraków 2023; J. Pieniążek, Religia a system edukacji - czy szkoły publiczne są w pełni świeckie?, Poznań 2023; J. Pieniążek, Kobieta w polskim systemie oświaty - nierówności, dyskryminacja, praktyczne rozwiązania, Poznań 2023; J. Pieniążek, J. Korczyński, A. Olejnik (red.), Biała Księga praworządności poznańskich szkół - kompleksowa analiza statutów szkół ponadpodstawowych w Poznaniu, Poznań 2023.

Ponadto Stowarzyszenie Umarłych Statutów przygotowało założenia projektu ustawy o prawach uczniowskich i Rzeczniku Praw Uczniowskich. Dokument ten był konsultowany w środowisku organizacji pozarządowych i może być dobrym punktem wyjścia w rozmowach o kształcie ustawy o Rzeczniku Praw Uczniowskich.

Dlatego właśnie mamy nadzieję, że nasze doświadczenie - szczególnie że połączone w grupie podmiotów - oraz kilkuletnia już praca na rzecz praw i obowiązków uczniowskich mogłyby być dla Pani Ministry pomocne. Z naszej strony deklarujemy zatem pełną gotowość do współpracy nad projektami aktów dot. praw i obowiązków uczniowskich na każdym etapie ich przygotowywania oraz procedowania, jeśli tylko byłaby taka wola ze strony Pani Ministry.

Jednocześnie bylibyśmy zobowiązani, gdyby była możliwość spotkania z Panią Ministrą celem podzielenia się naszymi przemyśleniami i propozycjami w zakresie zagadnień opisywanych w tym liście. Liczymy na takie spotkanie w najbliższym czasie".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro