Reklama
Reklama

Kolejna wielkopolska obwodnica coraz bliżej. Złożono wniosek o decyzję środowiskową

fot. GDDKiA Poznań
fot. GDDKiA Poznań

Chodzi o obwodnicę Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu DK15.

- Do Urzędu Miasta i Gminy Krotoszyn złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla ostatniej z ośmiu obwodnic zaplanowanych do budowy w woj. wielkopolskim. W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic umowy na realizację podpisaliśmy już dla pięciu tras, a dwie kolejne są na etapie uzyskiwania DŚU - wyjaśnia Marcin Kucharczak z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu.

- Początek inwestycji znajduje się na południe od miejscowości Guzowice na terenie województwa dolnośląskiego. Obwodnica zmierza w kierunku północnym, gdzie przecina drogę powiatową 1414D. W tym miejscu zaprojektowane zostało skrzyżowanie umożliwiające zjazd z obwodnicy zarówno na drogę powiatową jak i na stary ślad drogi krajowej nr 15. Dalej obwodnica biegnie w kierunku północnym omijając miejscowości Cieszków oraz Zduny po stronie zachodniej. W rejonie Zdun zostało zaprojektowane skrzyżowanie z drogą powiatową, która prowadzi do Baszkowa. Powyższe skrzyżowanie odsunięto na zachód od linii energetycznej wysokiego napięcia, aby zachować funkcjonowanie ulicy Przemysłowej oraz oczyszczalni ścieków przy drodze gminnej 772372P. Następnie obwodnica zmienia swój bieg w kierunku północno-zachodnim wchodząc tym samym na krótkim odcinku na obszar Natura 2000, ale omijając po stronie zachodniej tereny zabudowane Konarzewa, gdzie na przecięciu z drogą powiatową 5500P zaprojektowano skrzyżowanie. W dalszym przebiegu trasa prowadzi wiaduktem nad linią kolejową nr 14 Łódź Kaliska - Tuplice i pomiędzy Krotoszynem a Lutogniewem, gdzie na przecięciu z DK36 zaprojektowano skrzyżowanie. Następnie trasa mija od wschodu Wróżewy i od zachodu Bożacin, przecinając linię kolejową nr 281 Oleśnica - Chojnice by włączyć się poprzez skrzyżowanie do istniejącej DK15.

Obwodnica będzie mieć nieco ponad 17 kilometrów długości, a decyzja wydana przez urzędników z Krotoszyna zatwierdzi jej przebieg. Otworzy też drogę do ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy prac w trybie zaprojektuj i buduj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
6.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro