Reklama

W Poznaniu drogi rowerowe odśnieżone, a chodniki zasypane? "Miliony na akcję zima, a usługa jest wykonywana nawet nie w połowie"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Czytelnik
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Czytelnik

Skarży się Czytelnik.

- Mam zapytanie dlaczego odśnieżane są drogi rowerowe a omijane są chodniki? - pyta nasz Czytelnik. Wskazuje jako przykład ulicę Grunwaldzką, na wysokości posesji nr 65. - Chodniki przy miejscach parkingowych należących do miasta nawet nie są posypane. Miasto przekazało miliony na akcję zima, a usługa jest wykonywana nawet nie w połowie - dodaje.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Informacje o tym, że w Poznaniu odśnieża się drogi rowerowe, a chodniki pozostawia zaśnieżone, trafiają do nas kilka razy w ciągu zimy. Ostatnio pisaliśmy o tym w grudniu. Wówczas okazało się, że chodnik na Grunwaldzkiej został odśnieżony niewłaściwie przez wykonawcę pracującego na zlecenie ZDM. Szybko to poprawiono. Wówczas wyjaśnialiśmy, jak odbywa się odśnieżanie chodników w naszym mieście.

- Zasadą jest to, że jezdnie dróg publicznych oraz drogi dla rowerów odśnieżane są na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich. Co do dróg dla pieszych (tak zgodnie z nowymi przepisami nazywany jest chodnik) - to ich odśnieżaniem zajmuje się ZDM, prywatni właściciele (część z nich jest na prywatnych działkach), a także właściciele/administratorzy nieruchomości jeśli miejski chodnik przylega bezpośrednio do granicy ich nieruchomości. W ostatnim przypadku liczy się faktyczna granica nieruchomości zgodna z danymi geodezyjnymi, ważne jest czy chodnik jest, czy też nie jest oddzielony od prywatnego ogrodzenia innym składnikiem pasa drogowego np. drogą rowerową, terenem zieleni izolacyjnej, itd. Może być nawet tak, że chodnik na części swojej długości położony jest bezpośrednio przy nieruchomości, a na części oddzielony miejską zielenią. Wówczas na części odśnieża np. dozorca, a na części nasz wykonawca - tłumaczył nam Marcin Idczak z Zarządu Dróg Miejskich. - Firmy działające na rzecz ZDM mają za zadanie odśnieżyć zarówno chodnik jak też drogę dla rowerów. Z uwagi na używany przez wykonawców sprzęt, jeśli infrastruktura piesza i rowerowa przebiega obok siebie to prace powinny odbywać się najpierw na jednej, a następnie drugiej drodze. W przypadku uchybień wyciągane są konsekwencje od wykonawców - zapewniał.

Wszelkie uwagi dotyczące zimowego utrzymania ulic w mieście można przekazywać pod numerem 61 646 33 44 od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 20.00, pod numerem 690 666 424 od poniedziałku do piątku w godz. 20.00 - 7.30 oraz dni wolne od pracy, a także mailowo na adres [email protected].

W przypadku czwartkowego sygnału od Czytelnika także poinformowaliśmy ZDM. Jak nam przekazano, chodnik przy Grunwaldzkiej 65 przylega do posesji, a tym samym nie jest w utrzymaniu ZDM.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
7.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro