Reklama
Reklama

Tak może wyglądać osiedle zamiast koczowiska Romów przy Lechickiej / Tymienieckiego

fot. Jacek Tomaszewski FB
fot. Jacek Tomaszewski FB

O tej sprawie piszemy na epoznan.pl od początku stycznia.

W listopadzie do urzędników wpłynął wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia "Budowa zespołu budynków wielorodzinnych, wraz z infrastrukturą towarzysząca, zlokalizowanego przy ul. Tymienieckiego w Poznaniu". To teren, na którym dziś żyją Romowie. Z nieoficjalnych ustaleń wynika, że to właściciel terenu przymierza się do jego sprzedania, ale już z przygotowanym wstępnym projektem zabudowy.

W ubiegłym tygodniu odbyło się zebranie Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji Rady Miasta Poznania. Radni zapoznawali się w jego trakcie z projektem uchwały w sprawie przystąpienia do przygotowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Tymienieckiego. Radni jednogłośnie zagłosowali za pozytywną opinią projektu. Teraz sprawa trafi na sesję Rady Miasta. - Na zebraniu przedstawiona została koncepcja inwestora prywatnej działki, która również obejmuje zachodnią część terenu, która należy do Miasta. Planuje on zabudowę od 3 do 17 kondygnacji rosnącą w kierunku ulicy Lechickiej - wyjaśnia Jacek Tomaszewski z Rady Osiedla Piątkowo.

Na zebraniu pokazano koncepcję zabudowy - zdjęcia poniżej.

Co stanie się z Romami, jeśli rzeczywiście w tym miejscu zaczną powstawać bloki? Z ustaleń Radia Poznań wynika, że zgodnie z danymi Biura Spraw Lokalowych UM, obowiązywać tu może standardowa procedura eksmisji. Gdy właściciel terenu pójdzie do sądu, sąd może osobom tam zamieszkującym przyznać lokal zastępczy, który będzie musiało udostępnić miasto. Mieszkańcy koczowiska to według miasta osoby bezdomne, którym pomocy udziela Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. W ubiegłym roku na zasiłki dla tej społeczności przeznaczono ponad 300 tysięcy złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Ulewa i wichura w Wielkopolsce. Woda wdarła się do szpitala
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
7.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro