Reklama

Wybitny muzyk odebrał Srebrną Pieczęć Miasta Poznania

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Bartłomiej Nizioł z rąk Jędrzeja Solarskiego, zastępcy prezydenta Poznania w piątek, 12 stycznia, podczas koncertu w Filharmonii Poznańskiej.

Srebrna Pieczęć jest przyznawana osobom stanowiącym wzór tradycyjnych, poznańskich cnót, które w sposób wyjątkowy zaistniały w świadomości mieszkańców stolicy Wielkopolski.

"Pana osiągnięcia artystyczne napawają dumą i podziwem" - mówił podczas laudacji Jędrzej Solarski. "Głęboko symboliczny jest fakt, iż po zwycięstwie w X edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Pana ręce trafił stradivarius, który wcześniej należał do patrona tej wielkiej imprezy muzycznej. Podobnie jak jemu, i Panu była pisana rola gwiazdy światowych estrad - mamy nadzieję, że stolica Wielkopolski będzie na zawsze miała specjalne miejsce w Pana sercu" - dodał.

Bartłomiej Nizioł to znakomity skrzypek, laureat I nagrody na X Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w 1991 r. Gra na instrumencie Guarneri del Gesu z 1727 r. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu, następnie kontynuował naukę w Conservatoire de Lausanne. Jest laureatem pierwszych nagród na najbardziej liczących się międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Był jurorem trzech kolejnych edycji Konkursu Wieniawskiego, a od 2023 roku jest wiceprezesem Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
8.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro