Reklama
Reklama

Będzie rekordowe zamówienie dla Cegielskiego? Jeśli tak, zakład będzie mieć dużo pracy!

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PKP Intercity
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PKP Intercity

Jeszcze w styczniu ma zapaść decyzja.

Jak podaje branżowy portal rynek-kolejowy.pl, PKP Intercity są na etapie rozstrzygania przetargu na zakup 300 nowych wagonów z opcją na 150 kolejnych. Zarząd spółki ma rekomendować radzie nadzorczej przyjęcie oferty FPS H. Cegielski. Jeśli zgoda zapadnie, kupujący będzie musiał dołożyć pieniądze do zakładanego budżetu, bo oferta przekroczyła założenia inwestora.

Przypomnijmy, że PKP Intercity chciało przeznaczyć na zakup wagonów 2,8 mld złotych, a z opcją 4,2 mld złotych. Oferta poznańskiego zakładu jest dużo wyższa - opiewa na 4,2 mld złotych w wersji podstawowej i 6,3 mld złotych z opcją.

Branżowy portal zauważa, że jeśli dojdzie do podpisania umowy, będzie to największy zakup nowych wagonów w Polsce od połowy lat 80. ubiegłego wieku. Wśród zamówionych wagonów będą przedziałowe i bezprzedziałowe wagony dla 1. i 2. klasy, a także wagony restauracyjne.

Nowe wagony mają się rozpędzać do 200 km/h i docelowo pojawią się m.in. na trasach przez Poznań: Warszawa - Poznań - Berlin, czy Warszawa - Poznań - Szczecin i Gdynia - Poznań - Wrocław - Praga.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
12.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro