Reklama

W Poznaniu rusza budowa nowej drogi rowerowej. Mówi się o niej od lat

fot. PIM
fot. PIM

Docelowo nowa trasa połączy Rynek Łazarski i ulicę Miedzianą.

Już w 2017 roku pisaliśmy na epoznan.pl, że miasto szykuje się do wybudowania nowej drogi rowerowej wzdłuż ulicy Dmowskiego. Konsultowano ten pomysł wówczas z mieszkańcami. Dwa lata później Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg na zaprojektowanie kompleksowych rozwiązań dla tego obszaru, a także uzyskanie zezwoleń niezbędnych do rozpoczęcia prac budowlanych. Natomiast w lipcu ubiegłego roku ogłoszono przetarg na wybór wykonawcy robót budowlanych.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- Odcinek pomiędzy ulicami Hetmańską i Potockiej jest jednym z trzech zaplanowanych w ramach tej inwestycji. Docelowo droga połączy rynek Łazarski z ul. Miedzianą. Oznacza to, że nowa infrastruktura umożliwi rowerzystom wygodny i bezpieczny przejazd między Łazarzem a Górczynem - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Teraz prace w końcu ruszają. Najpierw powstanie odcinek między ulicami Hetmańską i Potockiej. Od poniedziałku, 15 stycznia, wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu. Po zachodniej stronie ulicy Dmowskiego na wskazanym odcinku wyłączony z ruchu zostanie chodnik, piesi będą kierowani na drugą stronę ulicy. - Kierowcy muszą liczyć się z zawężeniem jezdni ul. Dmowskiego na tym odcinku, ale pozostanie ona przejezdna. Ponadto zawężony zostanie także fragment ul. Hetmańskiej na wysokości ul. Dmowskiego. Konieczne będzie też zamknięcie przejazdu rowerowego przez ul. Hetmańską. W rejonie prac na ul. Dmowskiego prędkość zostanie ograniczona do 30 km/h. Prosimy o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na oznakowanie - apeluje PIM.

Nowa droga rowerowa będzie mieć 2,5 m szerokości, powstanie przy niech chodnik szeroki na 2 metry. - Pomiędzy drogą a chodnikiem przewidziano półmetrowy pas rozdzielający, tym samym ruch pieszych i rowerzystów zostanie uporządkowany oraz odseparowany od siebie. Projekt przewiduje również m.in. wybudowanie zjazdów oraz miejsc postojowych, nasadzenia zieleni i montaż małej architektury.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
7.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro