Reklama

We wtorek odnotowano największe w historii zapotrzebowanie na energię elektryczną. Padł rekord. Silne mrozy spowodowały, że ludzie dogrzewali pomieszczenia

Zdjęcie ilustracyjne | fot. P.
Zdjęcie ilustracyjne | fot. P.

Odnotowano zapotrzebowanie na aż blisko 29 gigawatów!

Podczas słonecznego dnia swój duży udział ma również fotowoltaika. Jak podaje portal "Wysokie Napięcie" w okolicach 10:00 rano instalacje słoneczne dostarczały 2,4 GW, wiatrowe 1,7 GW, a wodne 0,6 GW. Popyt na elektrownie sterowalne nieznacznie przekraczał 23 GW. Polska wspierała się też 1 GW importu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Chwilowe robocze pomiary Polskich Sieci Elektroenergetycznych we wtorek, o godzinie 9:50, pokazały sumaryczne zapotrzebowania Polski na moc elektryczną na najwyższym w historii poziomie 28645 MW. Oficjalne dane PSE, podawane jako średnia 15-minutowa, będą nieco niższe, ale bez wątpienia będzie rekordowo wysokie przyznaje Biuro Prasowe PSE - podaje "Wysokie Napięcie".

Oznacza to, że system elektroenergetyczny działa dziś na sporym marginesie bezpieczeństwa. Jak przyznają eksperci, istotne w takich sytuacjach jest "wsparcie" fotowoltaiki, która według nich ma sobie całkiem dobrze radzić w czasie mroźnych, ale słonecznych dni.

Wieczorem natomiast, generację mocy z paneli fotowoltaicznych zastępować ma import, który wzrośnie z 1 GW do 3,5 GW. Polska nie ma dziś z tym problemu, ponieważ przez znaczną część doby będziemy mieć najwyższe hurtowe ceny energii elektrycznej w Europie - informuje "Wysokie Napięcie".

Co ciekawe, jak podaje "Wysokie Napięcie", poprzedni rekord, z 12 lutego 2021 roku (z godziny 10:45) wynosił 27617 MW. Blisko 1000 MW większe zapotrzebowanie to efekt m.in. elektryfikacji ogrzewania. Pompy ciepła, zastępujące ogrzewanie węglowe, gazowe i na biomasę, mają znacznie niższy współczynnik COP przy niskich temperaturach, załączając dodatkowo grzałki. O ile w temperaturze +12 st. C przy ogrzewaniu podłogowym COP będzie wynosić 7 (czyli z 1 kWh energii elektrycznej pompa wygeneruje 7 kWh energii cieplnej), o tyle przy -12 st. C całkowita sprawność pompy (uwzględniając spadek sprawności sprężarki i dołączenie grzałek) nieznacznie przekroczy 1.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
8.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro