Reklama

Takie nietypowe konstrukcje można spotkać w lasach

fot. Nadleśnictwo Czerniejewo / Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu / FB
fot. Nadleśnictwo Czerniejewo / Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu / FB

Mają bardzo ważny cel.

Jak wskazują leśnicy, zima to wyjątkowy czas, kiedy można zatrzymać więcej wody. Jako przykład podają Nadleśnictwo Czerniejewo, gdzie w ramach realizowanego projektu zbudowali kamienne progi na dawnych rowach melioracyjnych.

"Pozwalają nam one zatrzymać i spowalniać odpływ wody z topniejącego śniegu i deszczy. Rowy te dawniej odwadniały ten teren zgodnie z potrzebami ich ówczesnych właścicieli.
W dobie zmian klimatycznych spowolnienie odpływu wody z lasów ma priorytetowe znaczenie. Pozwoli ono zachować warunki przyrodnicze w dobrej kondycji i pozytywnie wpływa na różnorodność przyrodniczą i mikroklimat. Zmniejszamy zagrożenie pożarowe w lasach. Więcej wody to również powrót cennych gatunków ptaków, płazów, gadów i wielu innych. To okazja dla każdego, kto lubi obserwować przyrodę, szczególnie miłośników fotografii"
- wyjaśniają na łamach portalu społecznościowego przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Jak przekazano, prace zakończono również w Nadleśnictwach Karczma Borowa, Oborniki, Konstantynowo, Góra Śląska, Kalisz, Włoszakowice, Konin i Krotoszyn.

"Projekt "Kompleksowa renaturyzacja mokradeł oraz odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych na terenach ochronnych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przez zwiększenie retencyjności wodnej oraz spowalnianie odpływu wód" jest dofinansowany z Funduszy Norweskich i EOG ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w ramach programu "Środowisko, Energia i Zmiany klimatu" - informują leśnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega! W 15 powiatach naszego regionu
20℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
4.21 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro