Reklama
Reklama

Poranny szturm na Ławicę

fot. L.T.
fot. L.T.

6 stycznia 1919 roku Powstańcy Wielkopolscy rozpoczęli atak na niemiecką stację lotniczą. Dziś upamiętniono te wydarzenia.

Dla upamiętnienia rocznicy zdobycia poznańskiego lotniska tradycyjnie członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Stacja Lotnicza Ławica, spotkali się wczesnym rankiem na Wzgórzu Berlińskim przy strzelnicy, by oddać część uczestnikom bitwy. O godzinie 6:30 odbył się Apel Powstańczy i szturm na Ławicę, a później spotkanie przy ognisku.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

To nie koniec wydarzeń planowanych na dziś. Jak już zapowiadaliśmy w samo południe rozpoczną się oficjalne uroczystości. O godzinie 12:00 przy Pomniku Zdobywców Ławicy przy starym terminalu Portu lotniczego (ul. Bukowska) złożone zostaną kwiaty.

O godzinie 13:00 na polance za pomnikiem Zdobywców Ławicy rozpocznie się piknik historyczny. Będzie inscenizacja, wystawa sprzętu militarnego i starych pojazdów oraz wojskowa grochówka. O szczegółach pisaliśmy tutaj.

Przypomnijmy. W trakcie Powstania Wielkopolskiego jego uczestnicy 5 stycznia 1919 roku rozpoczęli starania o zdobycie lotniska. Powstańcy Wielkopolscy zdobyli je w godzinach porannych 6 stycznia 1919 r. Polakom udało się wtedy przejąć cenny niemiecki sprzęt. Na Ławicy znajdowało się kilkaset zakonserwowanych samolotów. Wygrana przez powstańców wielkopolskich bitwa o podpoznańską Ławicę w 1919 roku miała istotny wpływ na rozwój polskiego lotnictwa.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
3.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro