Reklama
Reklama

Odpalono race z okazji 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

fot. Przemysław Łukaszyk
fot. Przemysław Łukaszyk

Oprócz oficjalnych uroczystości, można było obejrzeć inscenizację historycznego przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego.

Jak co roku poznaniacy hucznie uczcili rocznicę Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się również przy pomniku Powstańców Wielkopolskich u zbiegu ulic Wierzbięcice i Królowej Jadwigi. W tym czasie, w historyczną godzinę wybuchu walk, rozbrzmiewały syreny. Na minutę zatrzymały się także tramwaje i autobusy.

W tym roku organizatorzy przygotowali udogodnienie dla uczestników obchodów, trybunę z 200 miejscami siedzącymi, z której można było w wygodny sposób oglądać przebieg uroczystości. Przy powstańczym monumencie pojawił się telebim, na którym transmitowane są uroczystości tłumaczone bezpośrednio na polski język migowy - informuje Miasto Poznań.

Wydarzenie zakończyło się przejazdem przejazdem zabytkowym pociągiem relacji Poznań Główny - Swarzędz - Poznań Główny, który wyruszył z Dworca Letniego o godz. 16:57. Bilety na przejazd kosztowały 10 zł.

Jednak najciekawszym punktem programu, jak co roku, było odpalenie rac przez kibiców. Cała ulica w sercu Poznania stanęła w narodowych barwach.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
8℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
20.69 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro